Jak zabezpieczyć dom na czas wyjazdu?

Bezpieczny dom czy mieszkanie, to priorytet dla każdego właściciela. Tym bardziej, że nie trzeba posiadać zasobnego portfela, aby zminimalizować ryzyko związane z kradzieżą czy włamaniem. Jest wiele sposobów na zabezpieczenie posiadanego majątku. Coraz częściej właściciele domów i mieszkań, szczególnie narażonych na włamania(domki jednorodzinne, mieszkania parterowe), poszukują skutecznych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa posiadanemu mieniu.

Polisa ubezpieczeniowa

Ubezpieczenie mieszkania to podstawa. Jednak nie zgadzajmy się na pierwszą lepszą ofertę, którą zaproponuje nam ubezpieczyciel. W pakiecie nie zawsze znaczy korzystnie! Wielu ubezpieczycieli kusi atrakcyjną ofertą w ramach kolejnego ubezpieczenia, na które zdecydujemy się u nich wykupić. Niemniej jednak, taka możliwość nie powinna nas zwalniać z porównania innych ofert znajdujących się na rynku. Zawsze warto sprawdzić, co oferuje konkurencja. Wykupienie ubezpieczenia w innej firmie, niż tej, z której usług korzystamy obecnie, nie musi wiązać się z większymi kosztami, a i zakres ochrony ubezpieczeniowej może być znacznie szerszy.

Dokładnie zapoznajmy się z zakresem odpowiedzialności, jaką przyjmuje na siebie firma, oferująca produkt ubezpieczeniowy. Wybierajmy tylko te warianty, które najbardziej pasują do naszych potrzeb. Pamiętajmy o dokładnym zapoznaniu się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, procesem likwidacji szkody oraz sytuacjami w jakich ubezpieczyciel wyłącza swoją odpowiedzialność. Aby bliżej poznać ubezpieczyciela i jego produkt, warto prześledzić różne źródła informacji, które mogą okazać się kopalnią wiedzy.

 

 

 

Inteligentne rozwiązania

Dziś nie trzeba siedzieć w domu, aby mieszkanie sprawiało wrażenie, że ktoś w nim przebywa. Efekt taki, pozwolą osiągnąć ściemniacze z symulatorem obecności. Ustawienie ich
w odpowiednim trybie sprawi, że światło zaświeci się w danym momencie i będzie się świeciło w określonym czasie. Takie urządzenia skutecznie odstraszą potencjalnych złodziei.

Podobnie, jak w branży AGD, dobrze sprzedaje się wszystko, co opatrzone jest metką energooszczędne, tak i w branży budowlanej, najlepiej zaopatrywać się w produkty z napisem
– antywłamaniowe. Należą do nich przede wszystkim- drzwi, okna, rolety. Tak wyposażony dom czy mieszkanie, zmniejsza ryzyko wtargnięcia do środka osób niepowołanych. Dodatkowo wyposażony w inteligentny monitoring(kamery z czujkami ruchu), może skutecznie unieszkodliwić każdego włamywacza. Jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym, pamiętajmy o sprawach elementarnych, a więc o dobrej widoczności podwórka. Powinno być jak najmniej zasłonięte a także dobrze oświetlone.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Sopocie

Pomoc sąsiedzka

„Jak dobrze mieć sąsiada”- nie tylko wśród posiadaczy domków, ale i wśród mieszkańców bloków. Dobry sąsiad zerknie na nasze podwórko lub drzwi, które znajdują się nieopodal jego własnych. Pomocy sąsiedzkiej nie da się zastąpić. Bo życzliwy sąsiad zaalarmuje nas podczas nieobecności, gdy coś będzie wzbudzało jego podejrzliwość.

Jeśli mamy zaprzyjaźnionych sąsiadów, nie wahajmy się, by poprosić o usuwanie reklam zawieszanych na klamkach drzwi, o przewietrzenie mieszkania czy zaświecenie od czasu do czasu światła. Osoba obca, w ten sposób nie będzie do końca pewna, czy mieszkanie lub dom stoją puste czy ktoś w nich przebywa.

Słowem podsumowania

Rodzaj zastosowanych zabezpieczeń jest zróżnicowany ze względu na rodzaj nieruchomości, w której mieszkamy. Jeśli jest to mieszkanie, nie musimy stosować ochrony zewnętrzne
w postaci monitoringu czy dobrego oświetlenia. Jeśli mamy dom, warto o to zadbać. Dobrze oświetlone podwórko może odstraszyć złodzieja, a jeśli nie, to na pewno wzbudzi podejrzliwość sąsiadów, wobec osób kręcących się w pobliżu.

Dobierajmy produkty dostosowane do naszych potrzeb. Jeśli coś sprawdziło się u sąsiadów, nie znaczy, że sprawdzi się u nas. Dobrze zastanówmy się nad rodzajem wybieranych zabezpieczeń. Nie zawsze cena musi gwarantować wyższy poziom ochrony.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

Jak ubezpieczyć ryzykowne sporty zimowe?
Przed wyjazdem w góry należy upewnić się, czy sport zimowy, który zamierzamy uprawiać, nie jest uznawany...
Jak nie zbankrutować na wakacjach
Wylot tanimi liniami do Barcelony - kilkadziesiąt złotych, powrót - kilkanaście tysięcy i to euro. Jak...
W drogę bez obaw
Prognoza na lato: wraz ze zbliżaniem się wakacyjnego szczytu wyjazdowego, wzrasta liczba interwencji...