Jak przygotować się do triathlonu?

przygotowania do triathlonu

Triathlon to bardzo wymagająca dyscyplina, która jednak zrzesza wielu fanów chcących spróbować swoich sił. Jak przygotować się do niego pod kątem wytrzymałościowym i sprzętowym?

 1. Sprzęt do triathlonu – o czym musimy pamiętać?

2. Jak przygotować się fizycznie do triathlonu?

3. Akcesoria do triathlonu – to warto mieć przy sobie podczas zawodów

Sprzęt do triathlonu – o czym musimy pamiętać?

Triathlon to bardzo wymagająca dyscyplina sportowa, która testuje naszą wytrzymałość na trzech różnych polach: w wodzie, w biegu oraz na rowerze. Ponieważ dystans jest bardzo duży, a wysiłek fizyczny ogromny, powinniśmy zadbać o to, by nasz strój, rower i buty pomagały nam w osiągnięciu mety, zamiast to utrudniać.. Ponieważ dyscyplina ta obejmuje pływanie w dzikim akwenie, większość sportowców decyduje się na wielofunkcyjne kombinezony do triathlonu. Z jednej strony działają one jak pianka, pozwalając nam zachować ciepło w wodzie, a z drugiej umożliwiają prawidłową wentylację podczas biegu i jazdy na rowerze. Do tego nie możemy również zapomnieć o ochronie głowy, jak i dobrze przygotowanym rowerze, który pozwoli nam przejechać wyznaczony dystans możliwie jak najszybciej.

Jak przygotować się fizycznie do triathlonu?

Wzięcie udziału w triathlonie wymaga bardzo dobrego przygotowania fizycznego. Dlatego poza bieganiem, jazdą na rowerze i pływaniem powinniśmy zadbać także o naszą siłę fizyczną. Istnieje wiele różnych metod treningowych dla triathlonistów, jednak praktycznie każda zawiera w sobie również elementy treningu siłowego. Rozwijając nasze mięśnie (na równi z kondycją oraz wydolnością) mamy pewność, że damy sobie radę w trudnych warunkach, a nasze ciało nie zawiedzie nas w czasie samych zawodów. Pamiętajmy jednak, że triathlon nie wymaga sylwetki bodybuildera, dlatego też nie powinniśmy dążyć do bycia “dużym”. Wystarczy, że popracujemy nad siłą i sprawnością.

Akcesoria do triathlonu – to warto mieć przy sobie podczas zawodów

Poza podstawowymi sprzętami, jak kombinezon, rower czy kask, do triathlonu przyda nam się także wiele drobnych akcesoriów. Dobre gogle pływackie to podstawa, szczególnie jeżeli mamy wrażliwe oczy i nie lubimy ich otwierać pod wodą. Dla osób o długich włosach poleca się również wybór czepka lub czapki neoprenowej, aby nie plątały się one w czasie pływania – ta opcja jest dobra także w sytuacji, gdy mamy płynąć w zimnej wodzie. Innym przydatnym drobiazgiem, który oferuje każdy sklep triathlonowy, jest także bidon na wodę i koszulka rowerowa z kieszonkami na przekąskę – pomogą nam one podczas odcinka rowerowego.

No posts found