Jak patrzeć na świat przez obiektyw aparatu Fotograficzne podróże z Jackiem Boneckim

Jacek Bonecki zabiera Czytelników w podróż w głąb swojej fotograficznej pasji, która przerodziła się w sposób na życie. Przekonuje, że fotografia to nie tylko robienie pamiątkowych zdjęć z podróży, ale też sztuka otwierająca na piękno otaczającego świata. Jego książka „Podróżnik fotograficzny” stanowi syntezę albumu i poradnika, pełną niebanalnych ujęć z wypraw dookoła Ziemi, merytorycznej wiedzy i praktycznych wskazówek. Książka ukaże 13 kwietnia nakładem Edipresse Książki.


Ponad 30 lat doświadczenia, niezliczone wyprawy do ponad setki krajów na 6 kontynentach, dziesiątki wypróbowanych urządzeń każdego rodzaju, tysiące spotkanych w podróży ludzi oraz miliony uwiecznionych chwil – to tylko fragment bogatego portfolio Jacka Boneckiego. Swoją bezcenną wiedzą fotograf postanowił podzielić się w książce „Podróżnik fotograficzny”. To kompletny podręcznik zarówno dla tych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i szukają inspiracji, jak i dla tych, którzy są entuzjastami doskonałej fotografii. Autor udowadnia, że każdy może odkryć w sobie artystę – bez względu na to, kim jest, jakiego używa sprzętu i gdzie się znajduje.

Jacek Bonecki przekonuje, że w podróży nie warto robić bezmyślnie zdjęć wszystkiemu dookoła, żeby móc później pochwalić się znajomym. Fotografia otwiera bowiem wiele możliwości – zachęca do eksplorowania, analizowania i uczenia się. Stanowi pretekst do poszukiwania przygód, nawiązywania relacji z innymi ludźmi i poznawania nowych kultur. Patrzenie na świat przez obiektyw aparatu przestawia ludzkie zmysły na zupełnie inny tryb, skłania do szerokiego otwarcia oczu, bardziej wnikliwego przyglądania się rzeczywistości i pełniejszego chłonięcia tego, co nas otacza.

 Fotografia jest absolutnie legalnym narkotykiem, który sprawia, że udajemy się w pogoń za coraz lepszymi i ciekawszymi ujęciami. Chcemy więcej, więcej i więcej, i w efekcie zaczynamy inaczej patrzeć na świat.

Autor udowadnia, że fotografowanie pozwala zobaczyć, jak fascynujący jest cały świat, nawet ten za najbliższą miedzą. Oryginalne zdjęcie można zrobić wszędzie – nie tylko na egzotycznej wyspie Bora-Bora, ale też nad polskim morzem, na Mazurach czy w rodzinnej miejscowości. Prawdziwe wyzwanie dla fotografa stanowi ujęcie zwyczajności w niezwyczajny sposób. Równocześnie Jacek Bonecki przekonuje, że nie wystarczy jedynie ciekawy motyw, żeby zdjęcie było dobre i przyciągało wzrok na dłużej niż kilka sekund. Potrzebne są jeszcze umiejętności, wiedza, odpowiednie wykorzystanie języka obrazu i świadome dobranie środków artystycznego wyrazu. To właśnie one nadają ujęciu sens, ukazują emocje, dynamikę i ekspresję.

Wyjątkowość wielu fotografii nie polega bynajmniej na wyjątkowości miejsca czy sytuacji, w jakiej zostały wykonane. Ani nawet motywu. Kluczem do perfekcji jest dostrzeżenie tematu, wyłuskanie go z rzeczywistości i niebanalne potraktowanie. Mogą nim być często niepozorne skrawki otaczającego nas świata, byleby pokazane zaskakująco i nieschematycznie.

„Podróżnik fotograficzny” to potężna dawka praktycznej wiedzy podanej w przystępny sposób. Jacek Bonecki pomaga już na etapie przygotowania się do podróży – radzi, jaki wybrać sprzęt, biorąc pod uwagę jego możliwości, cenę, wagę i poręczność. Okazuje się, że doskonale może się też sprawdzić smartfon! Fotograf wyjaśnia, że decydując się na destynację, należy wziąć pod uwagę różnice kulturowe i wyznaniowe – muzułmanie nie lubią być fotografowani, a Japończycy są otwarci i nie uciekają przed obiektywem. Czytelnicy dowiedzą się również, o jakiej porze dnia jest najlepsze światło, czy warto używać artystycznych filtrów, jak budować dramaturgię zdjęcia poprzez kompozycję, kolor czy perspektywę, w jaki sposób zapobiec nieostrym ujęciom, dlaczego należy unikać sztampowych i oczywistych ujęć, jak znaleźć własny styl i co jest potrzebne, by zdjęcie miało „to coś”.

Jacek Bonecki prezentuje w książce swoje autorskie fotografie z wieloletnich podróży po całym świecie. Opisuje, jaka były okoliczności ich powstania, artystyczny zamysł, wykorzystane środki wyrazu czy rodzaj i ustawienia sprzętu. Dzięki temu Czytelnicy nie tylko dowiadują się, jak wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce i uzyskać profesjonalne efekty, ale poznają też podróżnicze przygody autora. Fotograf wspomina Rajd Dakar – największą i najbardziej niebezpieczną imprezę motoryzacyjną na świecie, groźną sprzeczkę z Afrykańczykami, pływanie pontonem pośród szkwału, „polowanie” na burze, a także pełzanie po plaży w Portugalii, by uchwycić idealne ujęcie łodzi na tle zachodzącego słońca. To wszystko udowadnia, że fotografia nie jest dla Jacka Boneckiego tylko pasją czy pracą, ale sposobem na życie.

Życzę Wam, abyście opanowali trudną sztukę naciskania spustu migawki tak, by zamrażać chwilę. I choć nie zawsze się to uda, dzięki determinacji i zaangażowaniu będziecie robić kolejne postępy. Zauważać to, obok czego inni przechodzą obojętnie. Chłonąć otoczenie, a przez to lepiej i pełniej przeżywać życie.

Jednak zdjęcia na kartach „Podróżnika fotograficznego” to nie wszystko. To bowiem pierwsza na świecie książka, w której można zobaczyć nie kilkadziesiąt, ale kilkaset, a może nawet kilka tysięcy fotografii. W dodatku co roku książka będzie aktualizować się o nowe ekskluzywne materiały. Wystarczy w Światowym Dniu Fotografii (19 sierpnia) zeskanować oznaczone miejsce, by obejrzeć fotoreportaż z najnowszej wyprawy Jacka Boneckiego. Jest to możliwe dzięki innowacyjnej aplikacji mobilnej Tap2C, która wykorzystuje technologię rozszerzonego obrazu i umożliwia dostęp do wszystkich funkcji interaktywnego druku. Pozwala m.in. na oglądanie ukrytych treści, m.in. galerii zdjęć i filmów, a także na pobieranie kuponów rabatowych bezpośrednio z materiałów drukowanych. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w Google Play i AppStore. Edipresse Książki korzysta z aplikacji w swoich projektach.

O autorze:

Jacek Bonecki – artysta, fotograf, podróżnik, dziennikarz, producent telewizyjny. Niegdyś laureat, a dziś juror w prestiżowych konkurach fotograficznych obok największych nazwisk w dziedzinie fotografii. Swoim zamiłowaniem do rejestrowania rzeczywistości za pomocą aparatu dzieli się od wielu lat jako wykładowca, autor książek, felietonów, ebooków i albumów fotograficznych. Swoją pasją, która stała się jego pracą i sposobem na życie, zaraża wszystkich, którzy choć raz obejrzą jego fotografie. www.bonecki.com

„Podróżnik fotograficzny” należy do kolekcji autorskiej Jacka Boneckiego, na którą składają się również: gry planszowe „Tajemnice fotografii” i „Mój Dakar”, gry edukacyjne memory „Pojazdy” i „Zwierzęta” oraz „Puzzle Pojazdy” w pięciu wzorach: „Raptor”, „Quad”, „Polaris”, „Motocykl” i „Ciężarówka”.

Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Jak zabezpieczyć swoje rzeczy podczas częstych podróży oraz jakie ubezpieczenie bagażu wybrać?
Telefon, laptop i tablet – wszystkie te urządzenia, oprócz tego, że bywają drogie, często są nośnikami...
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....