IMPREZOWY KONIEC LATA W HELSINKACH

Stolica Finlandii stała się jednym z najbardziej tętniących miast Północy za sprawą m.in. licznych festiwali i wydarzeń kulturalnych.  

Choć sezon wakacyjny trwa tu od czerwca, to właśnie teraz miasto przeżywa prawdziwą eksplozję wydarzeń muzycznych i sportowych, które stanowią świetne uzupełnienie oferty turystycznej. I tak np. wyspa Suomenlinna, gdzie znajduje się słynny fort zbudowany przez Szwedów w 1748 r. (na liście UNESCO), pełen ciekawych pamiątek militarnych, stał się wielką przystanią imprezy Tydzień Jachtów, uwieńczonej 16 sierpnia regatami Viapori Trophy, w których udział biorą drewniane żaglówki. Tego samego dnia startuje największy fiński maraton z metą na Stadionie Olimpijskim, zaś 15 i 16.08 na lotnisku Helsinki-Malmi można oglądać pokaz akrobacji powietrznej.

W połowie sierpnia zaczyna się niemal już kultowy Helsinki Festival, magnes dla fanów muzyki i sztuki, oferujący im dwa tygodnie koncertów, przedstawień teatralnych, happeningów, wystaw, warsztatów. Różnorodność jest imponująca: od legendarnego Los Lobos przez Fińską Orkiestrę Symfoniczną po tańce tureckich derwiszów. Wśród festiwalowych wydarzeń są też polskie akcenty: Opolski Teatr Lalki i Aktora wystąpi ze spektaklem „Waiting for the rain” wyreżyserowanym przez Krystiana Kobyłkę w ramach europejskiego projektu (11 krajów) stworzonego na podstawie mitu o Odyseuszu. Łączy muzykę kreowaną na żywo przez Sambora Dudzińskiego z pokazami multimedialnymi  i tańcem oraz z unikatową animacją lalkową.  Podczas festiwalu odbędzie się cykliczna impreza  Viapori Jazz na wyspie Suomenlinna. Na miłośników X muzy czeka Espoo Cine International Film Festival (22-31.08), a na wielbicieli dobrego lokalnego jedzenia i piwa – Herkkujen Suomi & Syystober. Od 11 do 20 sierpnia na głównym deptaku miasta Esplanade będzie można posłuchać wielu koncertów w ramach festiwalu Etno Espa.

Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez będzie 20. edycja imprezy Art Goes Kapakka (14-23.08) – bezpłatny festiwal kultury: muzyki, sztuk wizualnych, teatru, poezji, tańca, nauki i mody oraz  sztuki… kulinarnej, bo większość tych wydarzeń  odbywa się w helsińskich barach, pubach i restauracjach.  21 sierpnia w nocy można opuścić bar, by przejść do muzeum lub księgarni, bo wtedy będzie trwać Noc Kultury. Kto zaś chciałby przenieść się w czasy minione, może odwiedzić  wyspę Seurasaari, gdzie znajduje się pięknie położony skansen, w którym od 21 do 24 sierpnia trwa festiwal etniczny.

Ostatniego dnia sierpnia odbędzie się Tour de Helsinki – wyścig rowerowy (140 km) dookoła stolicy.

Między imprezami  warto zwiedzać Helsinki, wybrać się w rejs wokół archipelagu, spacerować po starych ulicach i parkach, odwiedzić tutejsze muzea i galerie, zobaczyć słynny kościół Temppeliaukio wykuty w skale (świetna akustyka, często koncerty), monumentalną katedrę luterańską i największą w Europie Zachodniej cerkiew, zrobić zakupy na Placu Targowym albo w którymś z licznych butików oferujących współczesną fińską sztukę użytkową, a jeśli jeszcze starczy energii – zabawić się w wesołym miasteczku.

W oszczędności czasu i pieniędzy pomaga Helsinki Card (można ją kupić w tutejszych biurach informacji turystycznej oraz on-line), która upoważnia (1, 2 lub 3 doby) do darmowych przejazdów komunikacją miejską (również prom na Suomenlinnę) i wstępów do muzeów, zapewnia liczne zniżki. Wykaz imprez i podpowiedzi jak spędzić czas w Helsinkach na stronie: www.visithelsinki.fi

Alina Woźniak                

Z BERGSONEM do Laponii
Finlandia jest krajem nizinnym. Dlatego odwiedzając ten kraj, nie można nastawiać się na zdobywanie wysokich...