IMGW: lipiec ekstremalnie ciepły niemal w całym kraju

Tegoroczny lipiec niemal w całym kraju był “ekstremalnie ciepły”. Jedynie w Ustce, Krośnie i Lesku warunki termiczne były “bardzo ciepłe”. Najcieplej było w Toruniu i Poznaniu, gdzie zanotowano najwyższą średnią temperaturę miesięczną – informuje IMGW.

“Największe odchylenie średniej miesięcznej temperatury, od średniej wieloletniej, wystąpiło w Toruniu i wyniosło 4,1 st. Celsjusza” – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w przesłanym PAP komunikacie. Najwyższą średnią miesięczną temperaturę – równą 22,1 st. Celsjusza – zanotowano w Toruniu i Poznaniu. Najniższą – wynoszącą 18,7 st. Celsjusza – w Ustce.

W Warszawie średnia miesięczna temperatura wyniosła 21,4 st. Celsjusza, co stanowiło przekroczenie normy o 3,3 st. Najniższą temperaturę minimalną w stolicy zanotowano 2 lipca i wynosiła ona 10,3 st. Celsjusza. Najcieplej było 8 lipca, kiedy termometry pokazały 30,7 st. Celsjusza.

Jak wynika ze statystyk IMGW, w latach 1951-2014, najniższą “lipcową” temperaturę w Warszawie zanotowano 6 lipca 1964 roku i wyniosła ona 4,6 st. Celsjusza. Najwyższa temperatura maksymalna wyniosła zaś 35,9 st. Celsjusza i wystąpiła w stolicy dwukrotnie 30 lipca 1994 roku i 29 lipca 2013 roku.

W latach 1951-2014 rekordowo niską, jak na lipiec, temperaturę zanotowano 21 lipca 2011 roku w Lęborku, gdzie termometry wskazały -1,5 st. Celsjusza. Jeszcze zimniej było 19 lipca 1989 roku na Kasprowym Wierchu: -3,1 st. Celsjusza. Rekordowo ciepło było zaś 30 lipca 1994 roku w Słubicach, gdzie temperatura wyniosła 39,5 st. Celsjusza.

Poszczególne regiony kraju różniły się bardzo pod względem opadów. “Na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Warmii i Mazurach, północnym i wschodnim Mazowszu, Kujawach, wschodzie zachodniopomorskiego oraz w rejonie Koła i Raciborza tegoroczny lipiec był suchy i skrajnie suchy. Na pozostałym obszarze kraju był wilgotny i bardzo wilgotny, a na południu Mazowsza, Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej, wschodzie Małopolski i Podkarpaciu oraz w kotlinach Sudeckich – skrajnie wilgotny” – czytamy w komunikacie IMGW.

Najwięcej deszczu w ciągu miesiąca spadło w Tarnowie – 211,5 mm (co stanowi 207,5 proc. normy) oraz w Jeleniej Górze – 183,4 mm (170,9 proc. normy). Najmniej opadów zanotowano w Kołobrzegu – 19,1 mm (co stanowiło 22,4 proc. normy) i w Mławie – 26,4 mm (37,5 proc. normy). (PAP)

ekr/ ula/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Jaka pogoda będzie we wrześniu 2023 roku? Oto nasze prognozy!
Każdy z nas zastanawia się, jakie warunki atmosferyczne przyniesie nadchodzący miesiąc. “Jaka pogoda...
Jaka pogoda?
Zastanawiasz się jaka będzie pogoda w lipcu i sierpniu? Sprawdź koniecznie!
www.Pogoda-Dlugoterminowa.info.pl już online!
Ten nowy projekt dostarcza dokładne dane pogodowe na dziś, ale również na 10 najbliższych dni dla największych...
www.Pogoda-Dlugoterminowa.info.pl już online!
Ten nowy projekt dostarcza dokładne dane pogodowe na dziś, ale również na 10 najbliższych dni dla największych...
Noclegi nad morzem...
Bardzo wiele osób staje przed wielkim dylematem związanym z wyborem miejsca na letni oraz zimowy wypoczynek....
Prognoza pogody - lato będzie koszmarne - pogoda na lato 2008
Pogoda w wakacje będzie koszmarna - informuje "Super Express". Dziennik zapowiada upały i burze na przemian...