IMGW: klimat się zmienia i trzeba mieć to na uwadze

W najbliższych dekadach klimat w Polsce będzie się powoli zmieniać: czeka nas więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, podnoszenie się poziomu morza, wzrost temperatury- mówiono w środę w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Konferencja w Warszawie była podsumowaniem projektu Klimat – „Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo”. Jak w rozmowie z PAP poinformował koordynator, prof. Maciej Maciejewski z IMGW, w projekcie wypracowano doskonalsze sposoby prognozowania – zarówno pogody, jak i klimatu. “Potrafimy odpowiedzieć precyzyjniej na szereg pytań, które są stawiane przez przemysł, rolnictwo, ludność” – zaznaczył.

Według klimatologów z IMGW, ocieplenie klimatu w Polsce w najbliższych kilkudziesięciu latach będzie się nasilać. “Możemy spodziewać się częstszego występowania fal upałów, które mogą być bardziej intensywne niż obecnie, szczególnie w obszarach zurbanizowanych. Ocieplenie przejawiać się też będzie także spadkiem częstości i intensywności fal mrozów w chłodnej porze roku” – poinformowali eksperci z IMGW. Według nich zmiany wystąpią również w rozkładzie opadów. W Polsce częściej niż teraz występować mają krótkotrwałe i intensywne opady, z którymi mogą sobie nie poradzić np. miejskie systemy do odprowadzenia wód.

“Jeśli wyasfaltujemy miasta i nie przewidzimy, gdzie przy wielkim deszczu woda ma odpływać, to będziemy mieć katastrofy” – zwracał uwagę prof. Maciejewski.

Jednak mimo intensywnych opadów, Polsce częściej zagrażać będą też susze. Ekspert zaznaczył, że niektóre obszary Wielkopolski już pustynnieją i proces ten może postępować.

Poza tym z analiz ekspertów wynika, że do 2030 r. poziom Bałtyku może się podnieść o kilkanaście cm, a do 2080 r. może to być już 40 cm. Doprowadzić to może stopniowo do zalania terenów nizinnych i depresyjnych. Koordynator projektu Klimat zaznaczył, że powinni wziąć to pod uwagę np. inwestorzy, którzy budują domy nad samym morzem.

Rozmówca PAP zaznaczył, że zmiany w klimacie, które nas czekają będą nadchodzić powoli, nie będą gwałtowne i nie powinny być dla nas katastrofalne, “a takie wizje też niektórzy propagowali” – dodał i przypomniał, że pierwsze raporty IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu) mówiły o tragicznych w skutkach zmianach klimatu.

Co do klimatu w najbliższych dekadach, to ekspert stwierdził, że do 2030 r. zmiany będą minimalne. “Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy podjąć działań adaptacyjnych związanych z naszą antropogeniczną działalnością, zwłaszcza w zakresie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń karboenergetycznych”. Zaznaczył, że wyraźniejsze zmiany klimatyczne czekają nas w dłuższym okresie czasu. “Jeżeli chodzi o perspektywę lat 2080-2100, to należy się liczyć z istotnymi zmianami jeśli chodzi o klimat” – dodał.

Wśród zagadnień, nad którymi pracowali eksperci były nie tylko czekające nas zmiany w klimacie czy podnoszący się poziom morza. Naukowcy zajęli się też m.in. problem zanieczyszczeń powietrza czy gospodarowaniem wodą. “Poruszyliśmy szereg spraw, które były pomijane” – stwierdził koordynator projektu.

Podczas konferencji inż. Edmund Sieinski z IMGW zwrócił np. uwagę na degradację i niedobór zbiorników retencyjnych, które chronić mogą nie tylko przed powodziami, ale również stanowią zabezpieczenie na czas suszy. Alarmował, że na dnie 51 największych polskich zbiorników gromadzi się każdego roku 3,7 mln m3 osadów, przez co stale zmniejsza się ich pojemność.

Dobiegający już końca projekt Klimat realizowany przez IMGW rozpoczął się w 2008 r. Był interdyscyplinarnym projektem badawczym. Uzyskane w nim wyniki mają mieć bezpośrednie zastosowanie w praktyce i odpowiadać mają na potrzeby wielu gałęzi gospodarki. Jednocześnie projekt ma przyczyniać się do rozwiązania najbardziej aktualnych problemów społecznych.

PAP – Nauka w Polsce

lt/ tot/bsz

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Jesienne spacery po plażach Bałtyku stanowią głęboką terapię morza
Kiedy słowo “Bałtyk” pada w rozmowach, wiele osób ma przed oczami obraz złotych plaż, dzieci...
Jaka pogoda będzie we wrześniu 2023 roku? Oto nasze prognozy!
Każdy z nas zastanawia się, jakie warunki atmosferyczne przyniesie nadchodzący miesiąc. “Jaka pogoda...
Jaka pogoda?
Zastanawiasz się jaka będzie pogoda w lipcu i sierpniu? Sprawdź koniecznie!
www.Pogoda-Dlugoterminowa.info.pl już online!
Ten nowy projekt dostarcza dokładne dane pogodowe na dziś, ale również na 10 najbliższych dni dla największych...
www.Pogoda-Dlugoterminowa.info.pl już online!
Ten nowy projekt dostarcza dokładne dane pogodowe na dziś, ale również na 10 najbliższych dni dla największych...
Noclegi nad morzem...
Bardzo wiele osób staje przed wielkim dylematem związanym z wyborem miejsca na letni oraz zimowy wypoczynek....