Hotele na Euro 2012

Kiedy Polacy stali się współgospodarzami Euro 2012 po wielkim wybuchu radości rozpoczęło się planowanie nowych inwestycji. Hotele i inne ośrodki noclegowe pomyślane zostały z myślą o kadrze piłkarskiej oraz kibicach z kraju i zza granicy.

Każde z miast gospodarzy odrestaurowuje istniejące budynki i przymierza się do postawienia nowych, pięknych gmachów o bardzo wysokich standardach. Podczas gdy w Gdańsku Najwyższa Izba Kontroli zauważyła nieprawidłowości między innymi w kategoryzacji obiektów hotelarskich – przyznawanie gwiazdek odbywa się niekiedy z opóźnieniem, Wrocław w budowie niektórych ośrodków wstrzymywany jest brakiem gotówki lub inwestorów. Sytuacja nie przedstawia się wesoło zważywszy na fakt, że każdego roku na inwestycje w nowe hotele przeznacza się ok. miliarda złotych.

W Polsce obecnie działają międzynarodowe sieci hotelowe takie jak: Accor, Hilton, Hyatt, Best Western, InterContinental, Marriott, SAS Radison, Starwood.

Najwięcej miejsc noclegowych oferuje sieć Orbis S.A. W 63 obiektach do dyspozycji gości oddaje 11882 pokoje. To jednak zdecydowanie za mało, by pomieścić drużyny i ekipy piłkarskie oraz kibiców. Z większym bądź mniejszym zaangażowaniem władze miasta rozbudowują bazę hotelową w Polsce.

Jak informują eksperci Europejskiego Funduszu Hipotecznego SA w dokumencie oceniającym przygotowanie polskiej infrastruktury hotelowej na Euro 2012:

Wedle wstępnych szacunków na Euro 2012 do Polski powinno przyjechać około pół miliona kibiców z zagranicy. Dynamiczny rozwój bazy hotelowej będzie niezbędny, żeby pomieścić przyjezdnych. Eksperci przewidują, że należy ją rozbudować o 30 tysięcy miejsc hotelowych.

Optymistyczny Wrocław

Przed Euro 2012 we Wrocławiu powstać mają dwa hotele Hiltona. Jeden – czterogwiazdkowy zbudowany zostanie na ulicy Piłsudskiego w pobliżu teatru Capitol i będzie stanowił część Centrum Metropol, natomiast drugi przy Podwalu będzie bardziej luksusowy.

Jeszcze w tym roku ukończone zostaną na Dolnym Śląsku najprawdopodobniej trzy obiekty hotelowe. W kwietniu do użytku oddany zostanie pięciogwiazdkowy Platinum Palace przy ulicy Powstańców Śląskich oraz mały ośrodek, tej samej kategoryzacji, przy ulicy Parkowej. Przed Euro 2012 powstać ma także hotel Rialto obok katedry na Ostrowie Tumskim. W planach jest także ukończenie małego trzygwiazdkowego hotelu.

Jak donosi Sport.pl:

Pierwotnie planowano, że do 2012 r. powstanie we Wrocławiu 14 nowych hoteli o różnym standardzie, jednak zdaniem Piaseckiej (prezes zarządu Convention Bureau odpowiedzialnego za noclegi we Wrocławiu – przyp. aut.) jeśli w stolicy Dolnego Śląska zrealizowanych zostanie 10 obiektów, to miasto „będzie mogło być dumne z wyniku”.

Warszawa się tłumaczy

Zgodnie z prognozami stolicę odwiedzić może nawet kilkaset tysięcy zagranicznych kibiców. W styczniu dysponowała ona 20 tysiącami miejsc noclegowych. Władze UEFA zadowolone są z prowadzonych prac przygotowawczych do Euro 2012, mimo iż istnieje zagrożenie, że dla fanów piłki nożnej braknie kwater.

Jeszcze w tym roku rozpocząć ma się budowa hotelu Shinzen-Do przy ulicy Powstańców Śląskich. Pracami nad powstaniem hotelu zająć ma się firma Soto.

Marlena Biardzka z Warsaw Destination Alliance w wypowiedzi dla TVN Warszawa tłumaczy:

Z powodu załamania na rynku inwestycje zostały wstrzymane. Także na pewno nie będziemy mieli niektórych hoteli klasy ekonomicznej, które były planowane.

Poznań uspokaja

Obok takich obiektów istniejących już jak Novotel Poznań Malta, Hotel Twardowski, City Park Residance Poznań oraz Sheraton w planach są kolejne budowy. Powstać ma między innymi luksusowy ośrodek noclegowy przy ulicy Tylne Chwaliszewo.

Specjaliści obawiają się jednak, że wiele z luksusowych miejsc noclegowych nie zainteresuje kibiców ze względu na cenę pobytu. Goście przyjeżdżający na Euro będą zmuszeni skorzystać z kwater prywatnych niekiedy bardzo oddalonych od miejsca imprezy ze względu na to, że brakuje ekonomicznych ośrodków noclegowych, co nie napawa zbytnio optymizmem.

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny jednak ze spokojem podchodzi do tematu zakwaterowania przyjezdnych:

Co do dworca i hoteli to w Poznaniu naprawdę nie jest źle. Miejsc hotelowych wymaganych przez UEFA mamy już zakontraktowane ponad 80%, a miejsc dla kibiców, co śmiało mogę powiedzieć po doświadczeniach z Konferencji Klimatycznej i Europejskiego Spotkania Młodych Taize, na pewno nie zabraknie. (…) Mamy jeszcze ponad dwa lata i tempa inwestycji nie zwalniamy. (…) Kompromitacji w Poznaniu nie będzie.

Gdańsk przygotowany na każdą ewentualność

O miano Hoteli Pobytowych w regionie gdańskim rywalizuje 8 obiektów: Ośrodek w Cetniewie, Gniewino, Hotel Nadmorski w Gdyni, Dwór Oliwski w Gdańsku, hotel Dolina Charlotty w Ustce, Platinum w Ostrudzie, hotel Wzgórza Dylewskie w Lubawie Marine Hotel w Kołobrzegu.

Zgodnie z informacjami Referatu Turystyki Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku istnieje już wystarczające na potrzeby Euro 2012 zaplecze hotelowe. Miasto jednak przygotowane jest na każdą ewentualność i zapowiada, że w wypadku niewystarczającej liczby miejsc hotelowych gotowe jest sprowadzić do portu luksusowe statki, które udostępnią ok. 2500 dodatkowych pokoi.

Głosy są podzielone

Głosy co do dostatecznej liczby hoteli na Euro 2012 są podzielone. Chociaż prognozuje się, że za dwa lata ilość obiektów noclegowych ma przekroczyć dwa tysiące, sceptycy obawiają się, że baza hotelowa nie zdoła pomieścić wszystkich przyjezdnych. Optymiści przekonują, że wszystko jest pod kontrolą i w razie konieczności państwo dysponuje innymi niż hotelowe miejscami noclegowymi: dworce, czy hale sportowe. Z tak wielkiej sportowej imprezy w Polsce cieszą się nie tylko kibice, ale także studenci niekoniecznie zainteresowani piłką nożną. Władze niektórych miast zapowiedziały już oddanie do dyspozycji mniej zamożnych turystów akademików. W związku z tym zapowiadają skrócenie roku akademickiego w roku Euro.

Gdzie szukać noclegu na euro 2012?

Wszyscy Ci, którzy nieco wcześniej chcą zapoznać się z ofertą noclegową, mogą skorzystać z bazy znajdującej się na www.noclegi24h.pl. Obok hoteli i pensjonatów zawiera ona oferty między innymi domków letniskowych, moteli, kwater prywatnych oraz zabytkowych pałaców i zamków z niemalże każdego regionu Polski.

Znajdująca się w prezentowanej na stronie bazie noclegowej Rezydencja Pałac Popowo Stare uzyskała statut oficjalnego obiektu UEFA na mistrzostwa Europy Polska-Ukraina 2012.

Polska może poszczycić się aż 750 obiektami hotelowymi o kategoryzacji trzech gwiazdek. Biorąc pod uwagę fakt, że pobudowanych jest 1745 hoteli, ośrodków trzygwiazdkowych jest zdecydowanie najwięcej. Najmniej w kraju znajduje się obiektów pięciogwiazdkowych. W związku z tym w 2010 podczas rozbudowy infrastruktury hotelowej należy planuje się skupić na budowie innych miejsc noclegowych: ekonomicznych i luksusowych. Mimo to – jak prognozuje Instytut Hotelarstwa – wydatki na zabudowę spadną do 800 mln zł.

PF


Źródło:

PAP
Bankier.pl
E-hotelarz.pl
Sport.pl
TvnWarszawa.pl
Irh.pl
EuroBudowlany.pl
Inwestycje.pl

Idealny samochód dla Twojego hotelu? Postaw na Mercedes-Benz!
Świat luksusowego doświadczenia w podróżowaniu stale ewoluuje, a branża hotelarska wciąż stawia sobie...
Ferie z rodziną w hotelu z basenem - gdzie warto się wybrać?
Zimowe ferie z rodziną mogą być niezapomniane, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na pobyt w atrakcyjnym...
Małopolska: Miejsce, gdzie wypoczynek spotyka przygodę!
Małopolska to niezwykłe miejsce, które oferuje zarówno możliwość relaksu, jak i niezapomniane przygody....
Noce saunowe - niezapomniane wrażenia!
Gorąca para unosząca się w powietrzu, aromatyczne olejki eteryczne, ciepłe drewno i przyjemna cisza…...
Szczawnica: harmonia natury, zdrowia i kultury
Zaklęta u stóp majestatycznych Gór Pienin, Szczawnica stanowi żywy dowód na trwały urok i leczniczą moc...
Hotel czy apartament: co lepiej wybrać na nocleg?
Wybór noclegu to nie tylko kwestia czterech ścian i dachu. Warto zastanowić się, czy lepiej zdecydować...