Hotelarstwo – jak to się zaczęło.

W ostatnich latach usługi hotelarskie zaczęły zyskiwać duże powodzenie. Ma no to wpływ przede wszystkim rosnąca liczba podróży jaką odbywamy czy to w celach turystycznych, czy też w celach służbowych. W tym tekście postaramy się przedstawić jak wyglądały początki hotelarstwa.

Współczesne hotele to obiekty prezentujące różny standard dostosowany do kieszeni klienta. Te, które przeznaczone są głównie dla klientów biznesowych i turystów ceniących sobie wysoki komfort, oprócz noclegu w swojej ofercie posiadają dobrą restaurację, salon masażu, a także siłownie czy basen. Dla wielu osób, a szczególnie tych którzy podróżują w celach zawodowych bardzo ważna jest lokalizacja hotelu. Coraz więcej klientów korzystających z usług linii lotniczych wybiera jako miejsce na nocleg Okęcie hotel. Jest to rozwiązanie wygodne, ponieważ klient może szybko wypocząć np. po długim locie międzykontynentalnym. W razie potrzeby może również skorzystać z masażu pleców znanego także jako masaż biurowy.

Usługi „hotelarskie” na przestrzeni wieków zaspakajane były w różny sposób. Nie miały one jednak obecnej postaci, chociaż łączy je wiele cech wspólnych – obsługa gości w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka, głównie potrzeby pożywienia i snu. Pierwsze zorganizowane usługi gościnne datuje się na ok. 3000 lat p.n.e., a budynki do tego służące zlokalizowane były przy głównych traktach handlowych. Zapewniano w nich nocleg i przechowanie transportowanych bagaży. Warunki nie były komfortowe, gdyż nocleg oferowano w izbach wieloosobowych na tych samych łóżkach i warunki higieniczne pozostawiały wiele do życzenia. Najstarsze obiekty świadczące usługi noclegowe znajdują się na Bliskim Wschodzie, w Afryce północnej i w Azji. Na Bliskim Wschodzie i w semickim kręgu kulturowym gościnność polegała na indywidualnie świadczonych usługach pomiędzy gospodarzem a gościem. Pierwsze zapisy o prawach i zasadach gościnności zawarte są w Kodeksie Hammurabiego z osiemnastego wieku p.n.e. Na terenach współczesnego Libanu, Iraku, Syrii i Egiptu archeolodzy odnaleźli ślady najstarszych domów zajezdnych, tzw. karawanseraje. Służyły za schronienie ludziom, zwierzętom i przewożonym towarom. W Egipcie w XI w. p.n.e. w Memfis mieścił się zajazd dla cudzoziemców, podobnie jak w Ur, Kisz i Lagasz. Grecka Olimpia posiada najstarszy odnaleziony obiekt, który mógł pełnić funkcje hotelarskie. Od VII w. p.n.e. goszczono w niej pielgrzymów czczących Zeusa. W Grecji pandoktia budowano w pobliżu miejsc kultu religijnego i igrzysk. Katagogia stawiane przy drogach były źródłem dochodu dla państwa. Pobierano tam od zagranicznych podróżnych podatki i cła. Stoa należały do prywatnych właścicieli i świadczyły usługi handlowo – pobytowe. Za czasów Cesarstwa Rzymskiego, pod kontrolą państwa sformalizowano usługi gościnne. Noclegownie znajdowały się od siebie o jeden dzień jazdy konnej i były miejscami wielofunkcyjnymi z częścią rekreacyjną, ogrodem i wybiegiem dla koni.


No posts found