Gotówka na egzotyczne wakacje

Listopad i grudzień to popularny termin na wakacje dla koneserów egzotycznych wypraw do Azji południowo-wschodniej, szczególnie popularnej Tajlandii. Sam wyjazd do już spory wydatek, warto więc zaopatrzyć się w tanią walutę, którą powinniśmy zabrać ze sobą. W ten sposób unikniemy dodatkowych kosztów.

Kierunek – Azja jest coraz bardziej popularny wśród Polaków. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza Tajlandia, w której, w okresie od listopada do lutego, trwa ciepła i sucha pora roku. Panuje wtedy idealna pogoda do odpoczynku i zwiedzania. Sama tygodniowa wycieczka w tym okresie to wydatek rzędu 6-8 tys. zł. Dodatkowo warto przygotować jednak gotówkę, za którą będziemy mogli zrobić zakupy na targu, czy zjeść w restauracji. Zwłaszcza, że większość oferowanych pobytów w Tajlandii czy Wietnamie nie zawiera opcji all inclusive.

Zabieramy ze sobą około 1000 dolarów w gotówce na dwa tygodnie pobytu. Wolimy być przygotowani na nieprzewidziane wydatki – mówi Łukasz Borek, który z żoną wybiera się do Tajlandii pod koniec listopada. – Bierzemy oczywiście też karty płatnicze, ale jeszcze nie sprawdziliśmy jakich prowizji możemy się spodziewać na miejscu.

Dolary w gotówce

W rejon Azji południowo-wschodniej lepiej zabierać ze sobą dolary, niż euro. Wymieniane są po proporcjonalnym kursie, ale gospodarki krajów tamtego rejonu związane są silniej z USA niż Unią Europejską i mogą oferować nieco korzystniejszą wymianę dolarów. Co ciekawe w Tajlandii lepszy kurs oferuje się przy skupie dolarów o wysokich nominałach (np. 50$ i 100$), więc właśnie takie banknoty powinniśmy mieć ze sobą.

– Jeszcze przed wyjazdem warto zakupić walutę w kantorze internetowym. Przy kupnie przykładowo 1000 USD, w portfelu pojawi się nawet 50 dolarów więcej, niż gdybyśmy wymieniali w banku czy tradycyjnym kantorze – mówi Paweł Kyć, dyrektor marketingu InternetowyKantor.pl. Dolary warto wymienić na walutę danego kraju już na miejscu, niekoniecznie jednak na lotnisku, gdzie są zazwyczaj najwyższe ceny zakupu waluty. Lepiej poszukać placówki banku w centrum miasta lub kantoru w hotelu.

Karta bezpieczna, ale droga

Innym rozwiązaniem jest korzystanie z karty płatniczej. Jest bezpieczniejsza, ponieważ w sytuacji utraty lub kradzieży możemy ją szybko zastrzec. – Trzeba pamiętać jednak, że na egzotycznych targach i w sklepikach nie zapłacimy kartami. Oryginalne pamiątki kupimy tylko za gotówkę. Ponadto za korzystanie z karty w Tajlandii duże sklepy i restauracje mogą pobierać od 3 do 5 proc. prowizji – mówi Anna Moszko, właściciela biura podróży WyprawyzReporterem.pl. Wypłacając pieniądze z bankomatów też należy liczyć się z dodatkową prowizją w niektórych bankach.

Do tego warto pamiętać, że płacąc za granicą kartą wydaną do naszego konta złotówkowego, kwota waluty przeliczana jest najpierw na dolary lub euro – w zależności od karty – po kursie organizacji płatniczej, a dopiero później na złotówki. Za przewalutowanie płacimy więc podwójnie. Niektóre banki pobierają również prowizję od przewalutowania. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić z jakiej walucie rozliczana jest nasza karta i czy bank pobiera opłaty za płacenie nią za granicą i za wypłatę z bankomatów.

Konto i karta walutowa

Jeśli nie chcemy brać dużo gotówki ze sobą i uniknąć niepotrzebnych wydatków z podwójnych przewalutowań, korzystniej założyć konto walutowe w polskim banku, wpłacić na nie walutę wymienioną po najlepszym kursie i zamówić kartę walutową. W takim przypadku nie będziemy płacić za podwójne przewalutowanie, a zarazem będziemy mieć większe poczucie bezpieczeństwa.

– Najlepszym rozwiązaniem na egzotyczne wakacje wydaje się więc otwarcie konta walutowego, zakup waluty w kantorze internetowym, wypłata części w gotówce i dysponowanie pozostałą częścią przy pomocy walutowej karty płatniczej – podsumowuje Paweł Kyć z InternetowyKantor.pl.

W ten sposób ubezpieczamy się na nieprzewidziane wydatki, a zarazem mamy gotówkę na bezpośrednią wymianę w kraju, do którego się udajemy. Tak przygotowani możemy w pełni cieszyć się urokami wymarzonego urlopu i nie martwić o zbędne koszty.

Jak najtaniej płacić w egzotycznych krajach:

  • wymień złotówki na dolary w kantorze internetowym
  • weź ze sobą gotówkę oraz kartę do konta walutowego
  • gotówkę wymień na daną walutę w sprawdzonym, tanim kantorze na miejscu
  • kartą płać tam, gdzie musisz i tam gdzie nie ma prowizji lokalnej

 

Płacąc w Tajlandii (przy 1000 dolarów)

wypłata z bankomatu za granicą (w zależności od konta i banku)

od 0 zł do 135 zł


przeliczenie na karcie złotówkowej z kursu THB na USD (EUR)


ok. 2%-3%, ok. 60 zł-90zł


przeliczenie na karcie złotówkowej z kursu z USD (EUR) na PLN (kurs bankowy a kurs kantoru internetowego)

 
do 150 zł


prowizja lokalna od płatności kartą w dużych obiektach


ok. 3%-5% – 90 zł-150zł

Źródło: PR

Wybierając się w podróż wymień walutę w kantorze online
Wybierając się w podróż zagraniczną, jednym z kluczowych aspektów, o które należy zadbać, jest wymiana...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...