Gdzie warszawiacy spędzili majówkę?

Blisko domu, a jeśli już dalej to Mazury, góry i… wschód Polski – to najczęstsze miejsca majówkowego wypoczynku tych warszawiaków, którzy zdecydowali się pozostać w czasie długiego weekendu w kraju.

Dostawca nawigacji mobilnej, firma NaviExpert przeprowadził badanie najpopularniejszych wśród mieszkańców Warszawy kierunków wyjazdowych na długi weekend. Analizie poddano blisko 62 tys. tras wyznaczonych w dniach od 27 kwietnia do 5 maja w nawigacji NaviExpert, których punkty startowe rozpoczynały się w Warszawie.

Blisko domu

Większa część wyznaczonych tras, to trasy w obrębie Warszawy i najbliższej okolicy. Zdaniem analityków wiele osób pracowało w czasie długiego weekendu i zaplanowało wyjazdy za miasto tylko podczas dni ustawowo wolnych, dlatego najwięcej tras wyznaczono w promieniu 100 km od Warszawy. Analiza dróg wyznaczonych w większej odległości od stolicy pokazuje, że ok. 24 proc. dalszych wyjazdów, to wyjazdy na odległość 100-170 km. Wygląda na to, że w tym roku warszawiacy wybrali spotkania z rodziną, znajomymi i wypoczynek na łonie natury.

Na poniższej mapie przedstawiono najpopularniejsze kierunki wyjazdowe warszawiaków podczas majówki 2012 – w ujęciu procentowym, według liczby tras ułożonych przez użytkowników NaviExpert.

 

Mapa jest infografiką poglądową i nie stanowi rzeczywistego odzwierciedlenia wartości geograficznych.

Góry i Mazury

Jak wynika z raportu NaviExpert, stosunkowo duża grupa weekendowych urlopowiczów zdecydowała się na wyjazd na Mazury. Aż 16 proc. spośród dalszych tras, czyli tych prowadzących poza obszar znajdujący się w promieniu 100 km od stolicy, prowadziło do krainy jezior. Równie popularnym kierunkiem okazało się południe kraju – szczególnie okolice Zakopanego, Góry Świętokrzyskie, Bieszczady i Karkonosze – te trasy stanowiły aż 15 proc. dróg wybranych przez warszawskich kierowców. Wbrew oczekiwaniom, kolejnym popularnym kierunkiem nie były północ i wybrzeże. W tym roku wypoczynek nad morzem ustąpił pierwszeństwa wschodowi Polski. Aż 10 proc. tras prowadziło w okolice Białegostoku, a także do województwa lubelskiego. Jedynie 6 proc. spośród badanych dróg stanowiły trasy prowadzące w okolice Bałtyku. Ci, którzy zdecydowali się na podróż nad morze, najchętniej wypoczywali w Trójmieście i Krynicy Morskiej.

 

O NaviExpert

NaviExpert to pierwsza w Polsce mobilna nawigacja działająca w większości telefonów komórkowych dostępnych na rynku. Ponad 300 modeli znanych marek: Sony Ericsson, Nokia, HTC, Samsung, LG, Motorola, ZTE oraz BlackBerry, jest kompatybilnych z aplikacją NaviExpert. Współpracuje z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi (nawigacja Android, Bada, Symbian, Windows Mobile). Jako jedyna nawigacja na polskim rynku posiada trzy tryby nawigowania: samochodowy, środkami komunikacji miejskiej i pieszy. Ponadto oferuje wszystkie funkcje standardowej nawigacji oraz szereg możliwości dostępnych wyłącznie w technologii online. Unikatowa technologia Community Traffic online pozwala na omijanie korków, a stała aktualizacja map i informacji o utrudnieniach drogowych zapewnia użytkownikom pełen komfort i bezpieczeństwo podczas nawigacji. Firma współpracuje z wiodącymi operatorami telefonii komórkowej Orange, Play, Plus i T-Mobile. Spółkę utworzyli w połowie 2005 r. wieloletni pracownicy naukowi Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej. Firma pozyskała inwestora typu Venture Capital, którym jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych MCI Management SA.

 

Źródło: PR

No posts found