Gdzie tej zimy szusowali Polacy

poprzednim sezonie. Włoskie stoki wciąż są bezkonkurencyjne, ale polscy narciarze odkrywają Francję i Słowację – wynika ze statystyk Travelplanet.pl

Największy polski multiagent turystyczny, sprzedający ofertę największych biur podróży w Internecie i tradycyjnymi kanałami, przeanalizował narciarskie i snowboardowe wyjazdy swych klientów w mijającym sezonie zimowym.

W okresie od 10 grudnia (otwarcie sezonu w części stacji alpejskich) do końca marca narciarze stanowili tej zimy 1/3 turystów, którzy zdecydowali się na zimowy wyjazd za pośrednictwem Travelplanet.pl.

Poprzedniej zimy (w analogicznym okresie) była to nieco więcej niż 1/5 klientów Travelplanet.pl (22,5 proc.) Co ciekawe, średnia cena narciarskiego wypoczynku była tylko symbolicznie wyższa od tej, jaką trzeba było zapłacić za białe szaleństwo w zimie 2011/12. Wzrosła ona bowiem o nieco ponad 1 proc., z 1293 zł/os. do 1310 zł/os. Wciąż bezkonkurencyjne na narciarskie wakacje są Włochy. W mijającym sezonie na narty w Dolomity i po południowej stronie Alp wyjechało 53,6 proc. narciarzy podróżujących z Travelplanet.pl (poprzedniej zimy – 50,5 proc.). Na popularności nieznacznie straciła Austria gdzie tej zimy wyjechało 31,9 proc. narciarzy (wobec 33,7 proc. w poprzednim sezonie zimowym) – Za umacnianiem się Włoch na pozycji lidera może stać rosnąca popularność podróżowania na narty nie własnym samochodem ale samolotem – zauważa Radosław Damasiewicz, analityk Travelplanet.pl.

Wciąż rośnie liczba korzystnych połączeń, konkurencyjnych cenowo dla podróży autem. Ceny paliw biją kolejne rekordy a przy przelocie a nie podróży samochodem dystans od miejsca zamieszkania przestaje odgrywać większą rolę. – Z naszych statystyk, dotyczących sposobu spędzania ferii wynikają ciekawe dane – zauważa analityk. – Zdecydowanie większą skłonność do latania na narty przejawiają mieszkańcy północy Polski. W ten sposób w Alpy udała się np. aż połowa narciarzy z Pomorskiego.

Wzrastająca popularność wyjazdów na narty samolotem spowodowała przetasowania na dalszych miejscach. Na trzecie miejsce w rankingu popularności narciarskich destylacji wśród klientów Travelplanet.pl wskoczyła Francja. Tu na narty do światowej renomy ośrodków zimowych jak 3 Doliny czy Chamonix wyjechało z Travelplanet.pl 4,8 proc. miłośników białego szaleństwa (ubiegłej zimy – 3,75 proc.). Zdecydowanie na popularności straciły natomiast czeskie ośrodki narciarskie.

– Z przeprowadzonej przez nas na początku sezonu analizy dotyczącej kosztów, jakie musi ponieść narciarz by przejechać kilometr nartostrady wynikało, że najdrożej szusuje się właśnie w Czechach. Ceny zakwaterowania i karnetów zbliżone są do krajów alpejskich, natomiast narciarze mają do dyspozycji kilkakrotnie mniej nartostrad. Według analityka Travelplanet.pl z tego powodu nastąpił również znaczny wzrost atrakcyjności słowackich ośrodków, które odwiedziło niemal dwukrotnie więcej narciarzy niż poprzedniej zimy (wzrost z 1,5 do 3,4 proc.).

– Przy zbliżonej odległości oraz cenach, słowackie stacje jak Jasna na Chopoku oferują narciarzom liczbę nartostrad porównywalną do mniejszych ośrodków w Alpach – zauważa Damasiewicz. Jakie regiony najchętniej wybierali polscy narciarze? We Włoszech to stacje narciarskie w Val di Sole połączone wyciągami ze słynną Madonną di Campiglio. Ten kierunek wybrał co 3 miłośnik białego szaleństwa, który zdecydował się na narciarskie wakacje w Italii. Na drugim miejscu znalazły się stacje w Alta Valtelina, które wybrało 12 proc. narciarzy wyjeżdżających do Włoch. – Bormio i Livigno słyną z oferty free ski przed i po wysokim sezonie, Polacy są tam bardzo częstymi gośćmi – tłumaczy Damasiewicz.

Polscy narciarze, którzy zdecydowali się na szusowanie w Alpach austriackich najczęściej udawali się nie do Tyrolu, będącego synonimem narciarskich atrakcji, lecz do Kraju Salzburskiego, wybierając najczęściej takie stacje jak Kaprun – Zell Am See, Bad Gastein czy Saalbach Hinterglemm. Jednak największe skupiska Polaków na nartach można było spotkać na stokach w tyrolskim Zillertalu,  iw Alpach Kitzbuehelskich.

Narciarskie wyjazdy w stosunku do wyjazdów ogółem w okresie 10 grudnia – 31 marca
Sezon 2011/1012 – 22,5 proc.

Sezon 2012/1013 – 33,3 proc.

Średnia cena:

Sezon 2011/1012 – 1293 zł/os

Sezon 2012/1013 – 1310 zł/os

Wzrost o 1,3 proc.

Najpopularniejsze narciarskie kierunki (w nawiasach sezon 2011/12):

Włochy – 53,6 proc. (50,5 proc.)

Austria – 31,9 proc. (33,7 proc.)

Francja – 4,8 proc (3,75 proc.)

Czechy – 4,5 proc. (7,6 proc.)

Najpopularniejsze regiony narciarskie:

WŁOCHY

Val di Sole (Folgarida, Marilleva, Madonna di Campiglio) – 33,9 proc.

narciarzy wyjeżdżających do Włoch

Alta Valtelina (Livigno, Bormio) – 12 proc. narciarzy wyjeżdżających do Włoch

AUSTRIA

Kraj Salzburski – 23,9 proc. narciarzy wyjeżdżających do Austrii

Tyrol – 14,8 proc. narciarzy wyjeżdżających do Austrii

Najpopularniejsze ośrodki

Kaprun – Zell aM See – 12,5 proc. narciarzy wyjeżdżających do Austrii

Zillertal – 9,5 proc. narciarzy wyjeżdżających do Austrii

Kitzbuehel – 8,1 proc. narciarzy wyjeżdżających do Austrii

XXX

Travelplanet. pl — Największy polski multiagent w turystyce, sprzedający przez Internet, Call Center oraz Punkty Obsługi Klienta ofertę starannie sprawdzonych, największych polskich organizatorów wyjazdów. Jednocześnie ma w swojej ofercie bilety lotnicze, hotele, ubezpieczenia podróżne oraz umożliwia wynajem samochodów w dowolnym miejscu na świecie. Pierwsza firma e-commerce na warszawskiej GPW, która obsłużyła ponad pół miliona klientów, jest laureatem platynowego trofeum “NAGRODA FAIR PLAY”.

W 2012 roku po raz trzeci Travelplanet.pl zajął pierwsze miejsce w rankingu sklepów internetowych (turystyka) Money.pl, Gazety Wyborczej oraz serwisu Wyborcza.biz. W latach 2008-2011 w Rankingu Sklepów Internetowych Wprost i Money. pl strona internetowa www.travelplanet.pl została uznana za najlepszą w kategorii turystyka. W 2010 roku kapituła konkursu Najwyższa Jakość Quality International przyznała spółce tytuł Laureata oraz Złote Godło w kategorii QSERVICES — usługi najwyższej jakości. Portal travelplanet.pl został także laureatem Złotego Godła w konkursie Laur Klienta 2010, w kategorii sklepów internetowych — turystyka.

 

 PR

Luksusowe kampery dostępne w warszawskiej wypożyczalni
Podróż kamperem to świetny sposób na zorganizowanie niezapomnianych wakacji. Podczas takiej...
Masz w planach wyjazd w góry lub biwakowanie na łonie natury? Zabierz ze sobą praktyczne naczynia
Choć lato dobiega końca, to wciąż jest jeszcze sporo czasu, by wybrać się w góry. Jeśli przed Tobą wakacyjny...
Ceny biletów do Biskupina na rok 2023
Biskupin to jedno z najważniejszych i najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Polsce, które...
Podróżowanie jako sposób na deficyt kaloryczny i skuteczne odchudzanie
Deficyt kaloryczny to stan, w którym organizm spala więcej kalorii, niż dostarcza mu się w pożywieniu....
Trip.com. Twoja globalna platforma podróży.
Czy jesteś zapalonym podróżnikiem, czy też planujesz swoją pierwszą wyprawę, Trip.com jest tu, aby uczynić...
Tanie podróżowanie po świecie: Jak zwiedzać bez wydawania fortuny
Podróżowanie po świecie jest jednym z najbardziej fascynujących sposobów na odkrywanie różnych kultur,...