Galeria 2b+r w Warszawie zaprasza

2 Lutego 2013, godz. 19.00 na otwarcie dialogu dwóch projektów fotograficznych

Marta Kotlarska “Anil – kiedy człowiek i góry się spotkają niesłychane rzeczy się wydarzają”

Urszula Kahul ”Salaam Alaikum, Kargil!”

 W najbliższą sobotę 2 lutego Galeria 2b+r w Warszawie przy ulicy Bukowińska 22a zaprasza na kolejną odsłonę projektów fotograficznych Marty Kotlarskiej oraz Urszuli Kahul podejmujących tematykę narracji otwartej i foto-dialogu. Po ich udanej premierze podczas zeszłorocznego festiwalu Re:wizje Sztuki Galeria 2b+r zdecydowała pokazać je w swoich przestrzeniach.

Marta Kotlarska, autorka wystawy “Anil – kiedy człowiek i góry się spotkają, niesłychane rzeczy się wydarzają”. przedstawia narracyjny foto-dziennik z podróży do Zanskaru w północnych Indiach. Marta współpracuje w tym projekcie z Anilem, nie będącą ani artystą, ani fotografem, mężczyzną mieszkającym w Indyjskich Himalajach. Zdjęcia – subiektywne portrety Anila, zostały wykonane przez Martę.  Do dialogu przy tworzeniu podpisów zaproszony został jednak tytułowy bohater cyklu, Anil, który poproszony został przez artystkę do zbudowania własnej narrację do zdjęć. To ona w połączeniu z opowieścią artystki sprawia, że widz skonfrontowany zostaje z foto-opowieścią, w której zderzają się subiektywne punkty widzenia, odmienne konteksty kulturowe, gdzie zacierają się granice między prawdą, a twórczym przekształcaniem doświadczeń. Projekt nawiązuje do problematyki życia fotografii jako obiektów.

Narracja ta zaprezentowana zostanie w dialogu z drugim projektem powstałym  w północnych Indiach. Projekt Urszuli Kahul „Salaam Alaikum, Kargil!” przenosi nas do małego miasteczka Kargil blisko granicy z Pakistanem. Miejsce to stało się bardziej znane światu w późnych latach dziewięćdziesiątych, kiedy stanęło w centrum konfliktu zbrojnego między Indiami a Pakistanem, do którego doszło między majem a lipcem 1999 roku, właśnie na terenie dystryktu Kargil. Obecnie jest to raczej spokojne miejsce, chociaż potocznie postrzegane jest jako niebezpieczne oraz podatne na konflikty. By poznać bliżej tamtejsze realia autorka zrezygnowała z czystej obserwacji uczestniczącej i subiektywnego tworzenia przedstawień. Do odkrywania i opowiadanie o Kargilu Urszula, wraz Grzegorzem Staniszewskim zaprosiła dzieci z miejscowej szkoły, by przy pomocy fotografii udokumentowały życie rodzinnego mieszkańców Kargila, jak i najważniejszego miejsca dla tamtejszej społeczności, czyli bazar. Jej projekt narodził się z antropologicznego przekonania, że będąc przybyszem do jakiejkolwiek wspólnoty należy zastosować dialogiczne podejście, aby przybliżyć się do zrozumienia. Wymaga to ścisłego zaangażowania i aktywnego uczestnictwa społeczności lokalnej w budowaniu narracji o ich przestrzeni. W dialogicznym procesie z lokalną społecznością Kargila stworzono interesującą nową narrację o tym miasteczku – tu pełnym życia, koloru i ludzi o przyjaznych twarzach –  które dla przybysza z zewnątrz pozostaje w tej formie niedostrzegalne.

Pokazywanie projektów Marty Kotlarskiej i Urszuli Kahul w foto-dialogu stawia pytania o role fotografii we współczesnym świecie, w podróży i w zetknięciu z innymi kulturami – miedzy kreacyjnym subiektywizmem a próbą obiektywizacji poprzez współpracę partycypacyjną z lokalną społecznościa. Ma też na celu pobudzenie refleksji nad poszukiwaniem  nowych interpretacji dla projektów, które powstają w odległych miejscach naszego globu, nad próbą  refleksywnego podejścia do twórczego przekształcania rzeczywistości w odmiennym kontekście kulturowym.

Zapraszamy w sobotę 2 lutego o godzinie 19.00, ul. Bukowińska 22a, Warszawa (budynek „Przyorle”, najbliższe metro: Wilanowska). Wystawa otwarta będzie do 13 marca. Galeria czynna jest siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

Wystawa wyprodukowana została dzięki wsparciu w ramach projektu “Pracownia Koszykowa” realizowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz m.st. Warszawa.

Marta Kotlarska wraca do fotografii dokumentalnej po prawie 10 letniej przerwie. Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Central Saint Martins College of Arts and Design w Londynie. Przez wiele lat pracowała jako fotoreporter, zajmując się tematami dotyczącymi tożsamości narodowej oraz przemian społecznych na terenie Polski, Ukrainy, Rosji oraz tureckiego Kurdystanu. Kiedy w 2004 roku założyła Akademię Pstryk (Click Academy), grupę artystyczną tworzącą innowacyjne, partycypacyjne projekty pokazujące, że można zrobić coś z niczego i traktującą fotografię otworkową jako narzędzie zmiany społecznej, całkowicie poświęciła się jej działalności. Od 2005 roku współprowadzi (wraz z Małgorzatą Mirgą-Tas) projekt społeczno- artystyczny Romski Pstryk, który jest głosem w dyskursie dotyczącym edukacji Romów. Projekt ten był pokazywany międzynarodowo, między innymi w kontekście 2 Romskiego Pawilonu na biennale artystycznym w Wenecji oraz w parlamencie Austriackim w Wiedniu.

http://martakotlarska.blogspot.co.uk/ | http://Www.ClickAcademy.co.uk/

Urszula Kahul jest antropologiem kulturowym i socjologiem, miłośniczką fotografii dokumentalnej. Urodzona w komunistycznej Polsce lat osiemdziesiątych, przez wiele lat zajmowała się organizacją imprez kulturalnych, promocją kina niezależnego oraz wiedzy na temat praw człowieka. Ostatnie trzy lata zgłębiała wiedzę na temat globalnego rozwoju w Azji, Ameryce Południowej, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Podróże dokoła świata wzmocniły jej zainteresowanie różnicami kulturowymi i kwestiami globalnej odpowiedzialności. Od 2010 roku regularnie powraca do Indii, by szukać nowych inspiracji i dzielić się swoimi umiejętnościami z tamtejszymi lokalnym wspólnotami. Inicjatorka fotograficznych projektów uczestniczących, których celem jest tworzenie lokalnych samo-reprezentacji, wzmacnianie kreatywności oraz stymulowanie dialogu.

www.ulakahul.com | http://cargocollective.com/salaamalaikumkargil


 

PR

 

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...