Czym kierować się przy wyborze biura podróży?

W okresie wakacyjnym wielu Polaków staje przed wyborem biura podróży – czy lepiej wybrać międzynarodowego czy lokalnego touroperatora. Przed dokonaniem wyboru należy się zastanowić nad tym jak działają oba typy przedsiębiorstw.

Podstawową różnicą jest ilość miejsc i czas, kiedy wycieczki zostają wykupione przez przewoźnika Międzynarodowe biura podróży wykupują wyjazdy na cały sezon do przodu, zakładając tym samym, że taka ilość zostanie wyprzedana. Jeśli touroperator źle oszacuje zainteresowanie daną destynacją może stracić sumę większą, niż te na którą zostało ubezpieczone biuro – co efekcie może doprowadzić do bankructwa. Natomiast lokalni touroperatorzy wykupują ilość wycieczek,  która jest dopasowana do zainteresowania danym miejscem w sezonie.

Turystyka jest branżą, na którą ogromny wpływ mają zmiany sytuacji politycznej czy klęski żywiołowe. Międzynarodowe biura przygotowują swoje oferty z dużym wyprzedzeniem – już pod koniec sezonu letniego 2015 pojawiają się wyjazdy na ferie zimowe czy nawet na wakacje 2016. Touroperator nie jest w stanie przewidzieć co wydarzy się w tak odległej przyszłości i czy wykupione wcześniej wycieczki się odbędą.  Małe biura, rezerwują na kilka miesięcy przed wyjazdem, dlatego szybciej i efektywniej reagują na zmiany rynkowe.

Kolejną różnicą jest sposób płatności za wycieczki – międzynarodowe biura przeliczają ceny wycieczek na złotówki, podczas gdy lokalne podają koszty w walucie kraju, do którego organizowany jest wyjazd. Płacenie w obcej walucie jest korzystniejsze dla klienta, ponieważ nie naraża się tym samym na niedopłaty wynikające ze zmian kursów walut. Klient, który podpisuje umowę kupna wycieczki w złotówkach musi pamiętać, że w warunkach umowy może się znaleźć zapis o konieczności uiszczenia dopłaty w przypadku zmian kursu walut.

Katarzyna Bobińska – właścicielka biura podróży Travel & Action

Więcej informacji na:

www.travelandaction.pl  

PR

Wakacje przez internet, czyli jak bezpiecznie kupować w sieci
Kilka minut i kilka kliknięć, a już za moment możemy znaleźć się na słonecznej plaży z dala od codzienności....
Gdzie na wakacje - kilka ciekawych pomysłów
Zbliżają się wakacje, a Ty nadal nie masz planów? Chcesz je spędzić nie tylko w doborowym towarzystwie,...
Nowelizacja ustawy o usługach turystycznych wchodzi w życie
W dniu 16 września br. odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowelizacji ustawy z dnia 29 sierpnia...
Podróżuj z Targami Kielce
To hasło najlepiej charakteryzuje IX Świętokrzyskie Targi Turystyki VOYAGER, które odbędą się w Kielcach...
Czy opłaciłeś już domenę?
Dla firm działających w branży turystycznej obecność w Internecie jest niezmiernie ważna. Dlatego trudno...
Oferta na zimę 2009/2010 już w sprzedaży
Oferta biur podróży na zimę 2009/2010 już w sprzedaży. Na co możemy liczyć w obecnym momencie ze strony...