Czy warto odkamieniać urządzenia AGD?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę pełni odkamienianie urządzeń AGD, takich jak czajnik czy ekspres do kawy. Niestety praktyka pokazuje, że zaniedbując ten czynnik, znacząco skracamy żywotność tych urządzeń. Jednocześnie zagotowanie w nich wody z biegiem czasu zajmuje coraz więcej czasu. Jak zatem skutecznie odkamienić czajnik lub ekspres do kawy? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule.

 

Dlaczego trzeba odkamieniać sprzęt AGD?

Urządzenia AGD takie jak na przykład czajniki elektryczne czy ekspresy do kawy są szczególnie wrażliwe na odkładający się w nich kamień. Jego nieregularne usuwanie, lub całkowite zaniechanie tej czynności, może prowadzić nawet do nieodwracalnych uszkodzeń, których nie obejmuje gwarancja.
Kamień często jest przyczyną głośniejszej i wolniejszej pracy urządzenia, przyczynia się także do spadku wydajności, a w przypadku ekspresów może nawet wpłynąć na smak kawy.

Odczuwalny spadek wydajności grzewczej na skutek osadzającego się kamienia, jest szczególnie widoczny w czajnikach bezprzewodowych. Wraz z nagromadzeniem się osadu, woda potrafi gotować się nawet o 30% dłużej, nabierając przy tym charakterystycznego posmaku.

Skoro wiemy już, dlaczego odkamienianie jest tak ważne to sprawdźmy, jak odkamienić czajnik lub ekspres do kawy.

 

 

 

Jak szybko odkamienić czajnik lub ekspres do kawy?

Odkamienianie najszybciej i najskuteczniej wykonamy przy użyciu środków chemicznych, jednocześnie nie narażając powierzchni grzewczej urządzenia na żadne uszkodzenia mechaniczne.
Oprócz specjalnych odkamieniaczy, które znajdziemy w sklepie, z osadem bardzo dobrze poradzimy sobie także domowymi sposobami, na przykład wykorzystując dostępny w praktycznie każdym domu ocet czy też kwasek cytrynowy. Sposób odkamieniania jest wtedy bardzo prosty, wystarczy mieszanka octu i wody w proporcji 1:1. Trzeba tylko pamiętać o późniejszym przepłukaniu czajnika z racji nieprzyjemnego zapachu, pozostawionego przez ocet.

Więcej przydatnych informacji na temat utrzymania urządzeń AGD i kosztach ich użytkowania, znajdziesz w serwisie joblife.pl.

No posts found