Cztery wskazówki na podróż z psem

Marzysz o wakacjach. Przeglądasz oferty noclegów i już planujesz dokładny schemat podróży, po czym znów masz dylemat co zrobić z psem? Nie musisz rezygnować ze swoich planów ani powierzać znajomym, szukając wśród nich zaufanej osoby. Przedstawiamy cztery wskazówki na podróż z psem nawet w odległe zakątki świata.

Zakwaterowanie

Planowanie wypoczynku z psem należy zacząć od wyboru miejsca. Warto poważnie zastanowić się nad swoimi decyzjami i odpowiedzieć na pytanie, czy wyprawa do określonej lokalizacji nie będzie zbytnim obciążeniem dla psa i czy jest się przygotowanym finansowo na jeszcze jednego towarzysza wyprawy. W ofertach zakwaterowania najczęściej widnieją informacje dotyczące opcji pobytu z psem oraz związanych z nią opłat. W ramach możliwości warto jednak zadzwonić lub potwierdzić ten fakt mailem, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności.

Samochodem

Kolejnym i to najpoważniejszym wyborem jest środek lokomocji. W miarę możliwości na wakacje z psem warto wybrać się samochodem. Klimatyzacja i ciągły kontakt z właścicielem, jak również także częste przystanki, minimalizują niewygody związane z podróżą. W takim przypadku warto zorganizować psu miejsce w samochodzie dostosowane do jego wielkości. Biorąc pod uwagę małe rasy nie jest to skomplikowane, jednak w przypadku większych psów warto pomyśleć o samochodzie typu kombi. Bagażnik należy przygotować wykładając go matą antypoślizgową i montując kratkę odgradzającą.
Aby przewozić zwierzę bezpiecznie należy zadbać o specjalne psie pasy w formie szelek.
Są one kompatybilne z klamrami do pasów,  które nie tylko zabezpieczają pupila, ale również chronią innych pasażerów. „Do podróży samochodem warto zacząć przyzwyczajać czworonoga od najmłodszych lat. Jeśli jednak mimo wszystko występują wymioty, zaleca się zdiagnozowanie ich podłoża. W tym celu warto skonsultować się z behawiorystą. Nerwowe przemieszczanie się z miejsca na miejsce i obfite ślinienie się, a nawet wymioty, bardzo często wywołane są stresem. Dobrze sprawdza się podanie mniejszej porcji pożywienia przynajmniej 2 godziny przed podróżą, którą najlepiej rozpocząć w godzinach wieczornych i nocnych. Konieczny jest spacer ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb fizjologicznych. Ponadto proponuję spokojną jazdę. Uwaga na klimatyzację, zbyt niskie temperatury mogą zaszkodzić  i stać się przyczyną np. zapalenia krtani. Zimą natomiast nie należy podkręcać nadmiernie ogrzewania. Jeśli naturalne metody zawiodą, warto udać się do lekarza weterynarii po lek przeciw chorobie lokomocyjnej” – mówi Katarzyna Bargiełowska, behawiorysta, instruktor szkolenia psów Akademia 4 Łapy, ekspert Doctor Dog.

Samolotem

Jeśli urlop nie pozwala na spędzenie zbyt długiego czasu w podróży, warto zastanowić się nad podróżą samolotem. Większość linii lotniczych oferuje możliwość przelotu z psem po Europie, a nawet w dalsze zakątki świata, między innymi do Azji i Ameryki Południowej. Należy jednak mieć na uwadze, że wakacje w egzotycznych miejscach związane są z wyższymi kosztami i dłuższym czasem podróży, dlatego przewóz psa będzie łączył się z licznymi obostrzeniami ze strony linii lotniczych. W tym przypadku posiadacze małych ras (do 8 kilogramów wraz z torbą) mogą wziąć ze sobą pupila na pokład. Większe psiaki podróżują w luku bagażowym w specjalnym transporterze, spełniającym wymogi IATA Live Animals Regulations (Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego). Zgodnie z wymogami klatka wykonana jest ze specjalnego tworzywa, wentylowana min. z trzech stron, musi być również na tyle duża, aby pies mógł się w niej obrócić i stanąć. Należy także zamieścić w niej wodę, jedzenie oraz chłonne materiały. Trzeba pamiętać o jej prawidłowym oznakowaniu odpowiednimi nalepkami i instrukcjami. „Dla psa podróż samolotem jest źródłem dodatkowego stresu. Nie należy jednak podawać mu środków uspokajających lub nasennych, ponieważ w wielu przypadkach zabraniają tego przepisy. W niektórych krajach, np. w Australii, prawo dotyczące przewozu zwierząt jest na tyle ostre, że niektóre rasy psów nie są w ogóle wpuszczane na terytorium kraju” – tłumaczy Milena Wysocka, ekspert marki Doctor Dog. Szczegółowe warunki dotyczące podróży z pupilem można uzyskać kontaktując się z infolinią linii lotniczych i ambasadą.

Bezpieczeństwo

Niezależnie od środka komunikacji i miejsca pobytu należy zadbać o bezpieczeństwo swojego pupila. Ogólne przepisy obowiązujące w przypadku psów mówią, że zwierzę podróżujące po Europie musi legitymować się aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie, jak również podstawowymi szczepieniami przeciwko chorobom zakaźnym. Nasz pupil dodatkowo musi posiadać chip lub tatuaż identyfikacyjny oraz zwierzęcy paszport. Warto pamiętać, że przepisy w każdym kraju mogą się od siebie nieco różnić, dlatego kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem należy sprawdzić szczegóły dotyczące przewozu zwierząt w danym państwie. „Nawet planując wypoczynek z psem w kraju należy sprawdzić obowiązujące przepisy, ponieważ każde województwo na terenie Polski ma odrębne prawo administracyjne dotyczące bezpieczeństwa, m.in. prowadzenia psa czy to na smyczy i w kagańcu, czy też na smyczy bez kagańca” – przypomina Katarzyna Bargiełowska, behawiorysta, instruktor szkolenia psów Akademia 4 Łapy, ekspert Doctor Dog.

Bez względu na to dokąd planuje się wakacyjny wyjazd z psem, należy pamiętać o podstawowych formach bezpieczeństwa i zapewnienia wygody naszemu pupilowi. Emocje i uczucia nie powinny dominować nad zdrowym rozsądkiem. Z drugiej strony podróże z psem są możliwe i jeśli się tylko do nich nieco wcześniej przygotujemy, psiak może zwiedzić niemal cały świat, tak jak np. mały Franek, który poleciał do Indii.

PR

No posts found