Cypr, podwodny raj dla każdego

Jest tu wiele ośrodków nurkowych, w których można się nauczyć nurkowania od podstaw, poszerzyć licencję lub po prostu popływać pod wodą z butlą tlenową (oczywiście trzeba mieć uprawnienia). Większość nurkowań w tym regionie odbywa się z brzegu, co dla początkujących jest sporym atutem. Osoby, które chcą spędzić wakacje na Cyprze, nie mające do tej pory styczności z nurkowaniem, mogą zatem bez problemów „skosztować” uroków podwodnego świata. Podstawowy kurs, który umożliwia zejście parę metrów pod wodę, trwa zaledwie kilka godzin. W jego trakcie wykładana jest teoria nurkowania, uczestnicy ze sprzętem zanurzają się w basenie, a ostatnim etapem jest zejście wraz z instruktorem pod wodę na otwartym akwenie. Najlepiej uprawia się ten sport od maja do października, kiedy temperatura wody dochodzi do 27°C.

Nurkować można tu jednak cały rok. Nawet zimą w zatokach, gdzie organizowane są kursy, woda jest cieplejsza niż latem w Bałtyku. W kilku całorocznych ośrodkach są polscy instruktorzy, nikt nie powinien mieć więc kłopotów z porozumieniem się czy trudnymi zwrotami specjalistycznymi używanymi podczas szkolenia.

Półwysep AkamasCypr to jednak przede wszystkim raj dla zaawansowanych płetwonurków. Szczególnie miłośnicy podziwiania podwodnych wraków znajdą tu dla siebie wiele atrakcji. Główną jest wrak Zenobia—prom szwedzkiej konstrukcji o wadze 10tys. ton, który zatonął przy wybrzeżu Cypru podczas dziewiczej wyprawy w czerwcu 1980 roku. Od tego czasu Zenobia jest pod ochroną i służy obecnie jako miejsce zabaw dla zapaleńców podwodnych eskapad z całego świata, Te wody to również idealne miejsce do podziwiania fauny i flory — gąbczaste koralowce rosną na zardzewiałym statku, w pobliżu przepływają najróżniejsze ryby. Większość szkół oferuje trwające pół dnia nurkowe wyprawy na Zenobię. Pakiety obejmują najczęściej przewodnika, sprzęt, transfer z hotelu, 2 nurkowania oraz obiad. Mniej zaawansowani nurkowie, ale również dysponujący licencją, powinni odwiedzić na Cyprze rezerwat ryb Akrotiri. Nurkując w tym miejscu, można karmić z ręki graniki, leszcze i okonie, a także podziwiać ośmiornice. Widoczność wynosi tu około 30 metrów. Wodybw okolicach półwyspu Akamas stwarzają z kolei okazję do obserwacji jednej z najbardziej kolorowych raf w Morzu Śródziemnym, w której pływają wielkie morskie żółwie, a sam akwen poprzecinany jest ścianami skalnymi. Zatoka Cyklopów to propozycja dla odważnych nurków. Już sam dojazd w to miejsce wymaga mocnych nerwów (jedzie się wąską drogą nad przepaściami) i samochodu terenowego W wodzie, w której widoczność sięga 20 metrów pływa pełno ośmiornic i igliczni. Dla średnio zaawansowanych najlepiej nadaje się Cape Greko. Pod wodą odkryją jaskinie, łuki skalne i nawisy. Warto w te miejsca udać się jednak z przewodnikiem.

No posts found