Co zrobić gdy zgubimy się na szlaku, czyli cykl szkoleń GOPR dla najmłodszych turystów

Co zrobić gdy zgubimy się na szlaku, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy i jak zachować się podczas burzy? Odpowiedzi na te pytania poznały dzieci i młodzież uczestniczące w szkoleniach GOPR pn. „W górach bezpiecznie”. Program powstał po to, by obniżyć liczbę wypadków na górskich szlakach. Statystyki podają bowiem, że od początku tego roku poszkodowanych było prawie 500 osób, a w roku 2011 niemal 760.

Tegoroczny cykl szkoleń rozpoczął się wiosną i potrwa do 4 października. Głównym powodem realizacji projektu była rosnąca liczba turystów uprawiających górskie sporty zimowe, turystykę pieszą i wspinaczkę wysokogórską. Większa frekwencja na szlakach przekłada się niestety na większą liczbę wypadków. Brak wyobraźni, brawura i nieprzygotowanie do wyjścia w góry to najczęstsze przyczyny wypadków. Udział grupy wiekowej 11-30 w ich ogólnej liczbie to aż 62,5%.

Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych tursytów powstał program „W górach bezpiecznie”, mający przygotować dzieci i młodzież do bezpieczego wędrowania po górach. W czasie zajęć teoretycznych uczestnicy dowiadują się jak zachować się w sytuacjach ekstremalnych, jak burze, załamania pogody, wypadki. Biorą także udział w szkoleniach praktycznych – przejażdżkach quadem wraz z ratownikiem GOPR czy zajęciach na ściance wspinaczkowej. Z kolei wyjścia z instruktorami na szlaki poprawiają orientację w terenie i uczą topografii gór.

– Szczególnie ważne dla władz województwa jest podnoszenie bezpeczeństwa turystów wypoczywających w Małopolsce. Działania GOPR służą jego poprawie oraz podnoszą świadomość w zakreseie zagrożeń na szlaku i sposobów ich unikania – informuje Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego –  Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego od 2008 roku w zajęciach wzięło już udział ponad 3000 osób, a w tym roku będzie to kolejne 800   – dodaje dyrektor Kantor.

Goprowcy są przekonani, że szkolenia obniżą liczbę wypadków i uświadomią zagrożenia, z jakimi należy się liczyć będąc na szlaku.

Dzieci biorące udział w szkoleniach już kilkakrotnie skorzystały z nabytej podczas zajęć wiedzy. Kilka zgłoszeń o wypadkach odebraliśmy właśnie od nich. Gdy doszło do groźnej sytuacji na szlaku, a opiekunka spanikowała, to dzieci niezwłocznie wezwały na pomoc ratowników GOPR, jednocześnie pomagając poszkodowanym i udzielając pierwszej pomocy – informuje Mariusz Zaród, naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR Takie przypadki pokazują, że nabyte podczas zajęć wiedza i umiejętności przynoszą efekty w praktyce. Udowadniają zarazem, że działania instruktorów i ratowników GOPR realnie wpływają na bezpieczeństwo w górach – dodaje naczelnik.

– Na szkoleniu zapamiętałem numer alarmowy numer GOPR 601 100 300 i w momencie zagrożenia od razu wiedziałem gdzie zadzwonić. Co ważne, poznałem sposób w jaki  poinformować ratowników o problemie i naszym położeniu, a to okazało się niezwykle przydatne. Wszyscy wyszliśmy z tego cało – mówi Jarek, uczeń krakowskiego gimnazjum.

Ideą organizowanego przez Województwo Małopolskie konkursu ofert „Małopolska Gościnna” jest wspieranie najlepszych projektów, budujących markę Małopolski jako regionu o wiodącej ofercie turystycznej w kraju, jak i wspomaganie aktywności mieszkańców Małopolski w realizacji własnych, nowatorskich pomysłów w dziedzinie turystyki.

 

Źródło: PR

Szkolenia turystyczne, hotelarskie, gastronomiczne
Przed nami sezon wakacyjny 2009. Mimo że jeszcze dwa miesiące dzielą nas od kalendarzowego lata, to dla...