Co zjeść w Polsce?

Polska jako kraj istnieje ponad 1000 lat a i w tej tysiącletniej historii niektóre dania osiadły na stałe. Mając na myśli dania kuchni polskiej na pierwszej pozycji niezaprzeczalnie pojawiają się pierogi. A jak pierogi to z kapustą i grzybami, z mięsem, ruskie, z twarogiem i z owocami oraz inne wariacje zależne od inwencji kucharza. A jak pierogi to i barszcz, tradycyjny, polski z uszkami lub z ziemniakami. Doprawiony majerankiem i zaprawiony śmietaną, w zależności od tego, czy kucharz jest z południa czy też z północnej Polski. Tradycyjny bigos z kiszonej kapusty – przynajmniej raz w roku pojawia się na stole każdego Polaka. Bez bigosu nie ma prawdziwych świąt! Gołąbki w sosie pomidorowym serwowane z kartoflami, placek po cygańsku, to typowe niedzielne dania. Ale nic nie brzmi jak niedziela dla Polaków tak, jak rosół z kury jako pierwsze danie. Na Wielkanoc nie może z kolei zabraknąć żurku. Ale nie można mówić o polskiej kuchni nie wspominając o kotlecie schabowym i sałatce z buraczków.

 

Dodatkowo za przekąski uważane są grzyby marynowane w zalewie, ogórki kiszone, które dla zagranicznych turystów często mają dziwny smak, i oczywiście śledzie. Śledzie w każdej postaci: po góralsku, mazurskie, z rodzynkami, z papryką, w oleju, w śmietanie, tutaj każdy region polski ma coś od siebie do zaoferowania. Będąc przy przekąskach trzeba wspomnieć oscypka, serek górski, który stanowi idealną przekąskę na Krupówkach w Zakopanem podczas zimowego lub letniego dnia – z grilla w żurawinie. Do dań polskich można też zaliczyć desery takie jak sękacz, szarlotka, karpatka które często zdobią stoły polskich domowników. Typowe dania polskie to te, o których się myśli będąc za granicą. Niektóre z nich można zjeść w polskich restauracjach w odległych zakątkach świata, aby przypomnieć sobie jak to było kiedyś u mamy, podczas długich pobytów zagranicznych.

 

 

 

Restauracje na starym mieście pojawiają się jak grzyby po deszczu. Upadłe pizzerie zastępowane są restauracjami z prawdziwego zdarzenia, które są w stanie zaspokoić podniebienie wymagających klientów. W typowo polskich restauracjach często rozbrzmiewa tradycyjna polska muzyka a po sytym obiedzie można zamówić kieliszek szlachetnej wódki, tzw. “strzemiennego”.

Delicja Polska – najlepsza restauracja na warszawskiej Starówce!

Sandomierz – ukryty skarb Polski idealny na weekendowy wypad
Czy zastanawiałeś się kiedyś, gdzie spędzić weekend w Polsce, odkrywając jej piękno i bogatą historię?...
Weź udział w Święcie Wisły!
9 września mieszkańcy Warszawy już po raz dziesiąty zgromadzą się nad Wisłą, aby wspólnie celebrować...
Fudi - kiedy technologia spotyka się z pasją do dobrego jedzenia
Lubisz się stołować "na mieście", ale masz dość nietrafionych miejsc i żmudnego przeczesywania sieci...
Creative Tension - czyli jak budować Markę Polski?
W ciągu sześciu dni ponad 115 000 Polaków oddało głos na sprężynę, która najbardziej przypadła im do...
TY TEŻ WYBIERZ 7 NOWYCH CUDÓW POLSKI!
RUSZYŁ WAKACYJNY PLEBISCYT TRAVELERA! 16 WYJĄTKOWYCH MIEJSC WALCZY O TYTUŁ KOLEJNEGO CUDU POLSKI. GŁOSOWANIE...
W poszukiwaniu tożsamości naukowej turystyki - międzynarodowe sympozjum
Naukowcy z największych uczelni w Polsce i za granicą podejmą jedną z pierwszych w naszym kraju debat...