Ciekawe i spokojne wakacje nad Bałtykiem

Kadyny, miejsce, które na swoją letnią rezydencję upodobał sobie sam cesarz Wilhelm II. P1aża jest tu czysta (to podobno jedna z najczystszych nad Zalewem Wiślanym), woda nie aż taka słona, a fale nie aż tak duże. Najbardziej urzekają okoliczne wzgórza, poprzecinane zalesionymi jarami, i pola ciągnące się płasko aż do wybrzeża. Jest tu piękny pałac, fabryka majoliki z czerwonej cegły i wieś zbudowana przez berlińskich architektów. W dworskich zabudowaniach pałacu mieści się elegancki hotel. Jest tu stadnina koni, klasztor franciszkanów, jeden z najstarszych dębów w Polsce i cicha plaża wolna od tłumów.

Kolejna miejscowość to Stilo. Większość przybywających tu turystów tutejszą plażę uważa za jedną z najładniejszych plaż nad Bałtykiem. Twierdzą tak nawet ci, którzy spędzali wakacje w Grzybowie, uznawanym za niezwykle urokliwy ośrodek wczasy, chlubiący się szeroką i urokliwą plażą. Drobny piaseczek przesypuje się między palcami, szeroka łacha łagodnie opada do morza, zza pleców zaś las pachnie żywicą. Nie ma tu żywej duszy – wszyscy bawią się obok w Łebie. Tylko sporadycznie ktoś przyjedzie obejrzeć latarnię morską z początku XX wieku i zaraz zniknie. W Stilo można zatrzymać się na kempingu, ale kuszą też gospodarstwa agroturystyczne.

W Poddąbiu na stałe mieszka 39 osób. To powinno wystarczyć za rekomendację. Dodać można tylko, że plaża jest tu szeroka i piaszczysta, osłonięta wysokim zalesionym klifem. Ten klif to wyzwanie w podróży na plażę — rodziny z wózkami będą go przeklinać, łaknący niczym niezmąconej ciszy — błogosławić.

Trzęsacz- plaża i klifyPustkowo nie bez kozery nazywa się Pustkowem. Tam jest naprawdę pusto. Warto pojechać na plażę, szeroką i piaszczystą, wymarzoną na rodzinne wakacje. Plaża ta została wyróżniona prestiżową niebieską flagą, międzynarodowym certyfikatem, przyznawanym przez jury, złożone m.in. z przedstawicieli Sanepidu i Ministerstwa Środowiska, plażom o najwyższych standardach. Tuż obok Pustkowa — 10 minut spacerem — znajduje się Trzęsacz. Nad plażą wznoszą się ruiny średniowiecznego kościoła. Przez kilkaset lat morze zabrało prawie cały budynek — została tylko jedna ściana. Legenda mówi, że dzieje się tak, ponieważ stęskniony Bałtyk próbuje połączyć się ze swoją córką syreną Zielenicą pochowaną na przykościelnym cmentarzu. Przez Trzęsacz przechodzi też południk 15°00, który wyznacza czas środkowoeuropejski.

A gdyby tak na chwilę cofnąć się znad morza? Ale niedaleko, zaledwie 20 kilometrów od najbliższej plaży. W nagrodę wyląduje się na Żuławach Wiślanych na depresyjnych (tylko z nazwy) obszarach, gdzie ziemia schodzi poniżej poziomu morza. Można chodzić na długie spacery, tańczyć przy ognisku, a plaże Jantaru i Kątów Rybackich są oddalone o niecałe pół godziny jazdy samochodem.

Nad morzem w hotelu z basenem - dlaczego warto?
Złocisty piasek na plaży, szum morza i bezkres wody aż po horyzont. Słońce, wiatr, szum fal. Do tego...
Ocalić polskie wydmy
70 km bałtyckiego wybrzeża, w tym prawie wszystkie rejony powstawania wydm przednich i występowania siedlisk...
Wakacje nad morzem i z rodziną
Wyniki badania PAYBACK Opinion Poll
Eutrofizacja Bałtyku - wyzwanie dla naukowców
Zmianom w ekosystemie Morza Bałtyckiego powodującym degradację jakości wody i zabójczy dla ryb deficyt...
WWF Polska: uwaga na sinice w Bałtyku!
W rejonie Zalewu Szczecińskiego zaobserwowano duży zakwit sinic. Ekolodzy z WWF ostrzegają, że mogą być...
Wiosna 2011
Przed nami wiosna, ulubiona pora roku większości Polaków. Jak będzie wyglądała w tym roku? Oto wstępne...