Chińska codzienność oczami Polki

Laowai – tak Chińczycy mówią na obcokrajowców. Laowaiem była właśnie Aleksandra Świstow, która w Państwie Środka spędziła 2,5 roku. W książce „Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin” opisuje chińską codzienność, która czasem nosi znamiona sportu wyczynowego, komunikacyjne omyłki, kulturowe zawirowania i próby oswajania zupełnie nowej, egzotycznej rzeczywistości. Tytuł ukaże się 17 czerwca nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Szukamy nowych cywilizacji we wszechświecie, a o sobie nawzajem na Ziemi wiemy tak mało. Nie trzeba wcale lecieć w kosmos, wystarczy pojechać do Chin, żeby poczuć się jak w innej galaktyce – pisze Aleksandra Świstow. W swojej książce „Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin” opowiada o kulturowym szoku, jaki przeżyła w Państwie Środka, o nowoczesnym Szanghaju pełnym najwyższych na świecie wieżowców ze stali i szkła, głośnych i kolorowych chińskich świętach, pływających miastach czy targach, gdzie można kupić zupełnie wszystko: od słodkiego suszonego mięsa, przez drapaczki do pleców w kształcie kurzych łapek, aż po kopie portretów towarzysza Mao. Wspomina także wycieczkę nad jezioro West Lake i swoje zaskoczenie, gdy w okolicznym lesie zamiast ciszy słychać było krzyki Chińczyków, którzy w ten sposób próbowali uwolnić wewnętrzne złe duchy.

Aleksandra Świstow w Chinach zmagała się z wieloma komunikacyjnymi barierami. Jedną z nich stanowił język: Znajomość języka obcego, jeśli w ogóle występuje, z reguły ogranicza się do podstawowego słownictwa, zaś konstrukcja gramatyczna, wymowa i akcent pozostają rodzime. Powstaje w ten sposób swoista językowa hybryda (…) Chinglish potrafi być jednak przewrotny i najbardziej bystrego językoznawcę wprowadzić w błąd, zaprowadzić w kozi róg i nabić w butelkę jednocześnie – opowiada. Autorka wymyśliła jednak nietypowy sposób porozumiewania się – za pomocą rysunków i gestykulacji, niczym w kalamburach. 

„Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin” nie jest typowym przewodnikiem, ale pamiętnikiem z wyprawy pełnej zaskoczeń. Autorka opowiada o obutych psach, podrabianym ryżu, sposobach na pozbycie się duchów, przemycie mleka w proszku, targach matrymonialnych, słodyczach nadziewanych pastą z czerwonej fasoli i o tym, co powinien zrobić każdy chiński prawdziwy mężczyzna. O swoich potyczkach i niuansach chińskiej kultury pisze z humorem i dystansem, zapraszając do wspólnej podróży po “kraju na końcu świata i nie z tego świata”.

O autorce:

Aleksandra Świstow – urodzona w 1982 roku, dziennikarka i socjolożka zafascynowana Azją, uzależniona od pisania pasjonatka podróży. Autorka popularnego bloga podróżniczego Pojechana.pl, za który została nagrodzona w kategorii Blog roku w 9. edycji konkursu TRAVELERY miesięcznika National Geographic Traveler. Odwiedziła 28 krajów, spędziła 2,5 roku w Chinach, była pełnoetatową specjalistką w dużej korporacji, tancerką we włoskiej telewizji, selekcjonerką w warszawskim klubie, kelnerką w restauracji w Londynie i nauczycielką angielskiego w chińskim przedszkolu i nie zamierza na tym poprzestać, jej życiowe motto bowiem brzmi: Życie jest podróżą. Aleksandra pisze o sobie: Kobieta wysoce ekspresyjna ruchowo i werbalnie, niepokorny duch, wieczna optymistka i wulkan energii. Nie umie żyć bez ludzi i słońca, nie lubi jeść nożem i widelcem ani zimy w mieście. Zaraża czytelników swoją pozytywną energią i ciekawością świata.

Nakładem Wydawnictwa Burda Książki ukazały się również następujące tytuły: „Chalepianka. Zapiski z Krety” Anny Laudańskiej, „W szesnaście miesięcy dookoła świata” Natalii Brożko oraz „Przystanek Barcelona” Katarzyny Wolnik-Very.

Dane wydawnicze:

Autor: Aleksandra Świstow, tytuł: „Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin”, Wydawnictwo Burda Książki, ISBN 978-83-7596-709-8, cena: 39,90 zł, format 165 x 215 mm,  liczba stron: ok. 300, oprawa twarda, data premiery: 17 czerwca 2015 r.

O Wydawnictwie Burda Książki:

Wydawnictwo książkowe istnieje od ponad dziesięciu lat – wcześniej pod nazwą G+J Książki, od grudnia 2013 roku jako Burda Książki. W ofercie ma około 1200 tytułów (powieści, thrillery, poradniki, biografie, kulinaria i książki dla dzieci). To czołowy wydawca literatury pięknej i popularnej, rocznie wydaje 300 pozycji książkowych. W 2012 i 2013 roku wydawca otrzymał kolejno dwie statuetki Bestseller Empiku 2011 oraz statuetkę Bestseller Empiku 2012. Wydawnictwo książkowe National Geographic jest liderem w dziedzinie publikacji ilustrowanych. Katalog wydawniczy obejmuje literaturę podróżniczą, poradniki fotograficzne, przewodniki turystyczne, książki popularnonaukowe dla dzieci i dorosłych oraz albumy. W sprzedaży jest ponad 200 tytułów. Znakiem rozpoznawczym publikacji National Geographic jest nie tylko charakterystyczna żółta ramka, ale także doskonałej jakości zdjęcia najwybitniejszych fotografików na świecie. W styczniu 2014 Wydawnictwo Burda Książki otrzymało tytuł Wydawcy Roku 2013 w ramach corocznych nagród przyznawanych przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” – najstarsze i największe pismo dotyczące branży wydawniczej w Polsce.

 
PR

Dlaczego warto zwiedzić polskie wybrzeże i nadmorskie miejscowości?
Polskie wybrzeże to prawdziwa perła, pełna urokliwych miejscowości, malowniczych plaż i zabytków o bogatej...
Niezbędne wyposażenie kempingowe podczas podróży kamperem
Podróżowanie kamperem zyskuje na popularności, oferując swobodę i niezależność, które trudno osiągnąć...
Miejsca i hotele na wyjazdy integracyjne
Wybór odpowiedniego miejsca na wyjazd integracyjny jest kluczowym elementem, który może znacząco wpłynąć...
Komfortowy nocleg nad morzem z wyżywieniem: Odkryj uroki Trzęsacza
Wakacje nad morzem to marzenie wielu osób, które pragną oderwać się od codzienności i cieszyć się błogim...
5 Europejskich Destynacji na tani kilkudniowy wyjazd
Podróże po Europie nie muszą być drogie, nawet jeśli planujesz kilkudniową wycieczkę bez długiego urlopu....
Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....