Cenny obraz na promie Fjord Line

Ile promów na świecie może się pochwalić cennym, wielkoformatowym płótnem na pokładzie? MS Bergensfjord, najnowszy prom Fjord Line, który wypłynie w pierwszy dziewiczy rejs 17 marca br. będzie jedynym takim na świecie. W dodatku obraz Pera Krogha „Podróż marzeń” został wykonany w latach 50. XX wieku na statek … o tej samej nazwie. Z tym, że wówczas MS Bergensfjord nie pływał na trasie Dania – Norwegia jak teraz, tylko na trasie międzykontynentalnej, do Stanów Zjednoczonych. 

Obraz „Podróż marzeń” został wykonany na specjalne zamówienie linii promowych Fjord Line, ma wymiary 4 na 7 metrów, w latach 1956-71 pływał na trasie do Ameryki na promie MS Bergensfjord. Po zakończeniu eksploatacji promu obraz zabezpieczono i przez ostatnich 40 lat przebywał w magazynie. Zarząd i udziałowcy firmy uznali, że zawieszenie tego dzieła na najnowszym MS Bergensfjordzie będzie dobrym pomysłem, pokaże długą tradycję firmy oraz przypomni o tym, czym była dla Skandynawów podróż do Ameryki – jak w tytule obrazu – podróżą ku spełnieniu marzeń za lepszym życiem. Obraz szczęśliwie zachował się w dobrym stanie, dzięki technice, jaką posługiwał się Per Krogh, kolory zachowały swą ostrość i wyrazistość. 

Najnowszy prom linii Fjord Line, którego kadłub powstał w Polsce, w Stoczni Gdańsk wyruszy w swoją pierwszą trasę 17 marca bieżącego roku – ze wspomnianym obrazem na 10. podkładzie. Prom ten obok oddanego do użytku w lipcu ubiegłego roku MS Stavangerfjordu to najnowocześniejsze statki transportowe, które używają silników przyjaznych dla środowiska, są ciche i ekologiczne, mają bardzo niską emisją gazów. Te dwie identyczne jednostki będą kursować na liniach Bergen – Stavanger – Hirtshal i Hirtshals – Langesund, z codziennym odejściem z każdego portu.  Nowe statki małą długość 170 metrów, a ich konstrukcja idealnie stawi czoła falom Morza Północnego, zapewniając tym samym komfort pasażerom. Jednostki mogą pomieścić do 1500 pasażerów, którzy mają do dyspozycji 306 kabin. Pokład samochodowy gwarantuje natomiast miejsce dla 600 samochodów osobowych, ciężarowych i ładunków.

Per Krohg (1889 – 1965), norweski malarz-kolorysta słynie z monumentalnych obrazów, fresków i murali. Najbardziej znanym jego dziełem jest mural w siedzibie Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Ogromne dekoracje Krogha zdobią także ściany ratusza w Oslo, teatru Folketaetret w Oslo, świeżo odrestaurowaną aulę er Krogh. Jego rodzice, którzy także byli malarzami w czasie dzieciństwa i dorastania ich syna mieszkali w Paryżu, jednym z nauczycieli malarstwa małego Pera był Henri Matisse.

Czasy trwania kursów promów między Europą kontynentalną a Norwegią na MS Bergensfjord i MS Stavangerfjord wynoszą odpowiednio:

Langesund – Hirtshals – 4,5 h
Stavanger- Hirtshals – 10 h
Bergen – Hirtshals – 17 h.
Ceny od osoby i samochodu zaczynają się od 55 euro, promy pływają 365 dni w roku.

****

Fjord Line

Fjord Line jest norwesko-duńską firmą żeglugową, która stawia sobie za cel nową jakość podróży zarówno pod względem standardu jak i innowacyjności, zapewniając bezpieczne i komfortowe rejsy promowe pomiędzy Danią a Norwegią. Morskie szlaki z Półwyspu Jutlandzkiego na Półwysep Skandynawski obsługują dwa nowe ultranowoczesne promy: MS Stavangerfjord oraz od 17 marca MS Bergensfjord, dzięki którym oferta przewozów została wzbogacona o codzienne, całoroczne połączenia pomiędzy Hirtshals a Bergen, Stavanger i Langesund (Oslo). Dodatkowo Fjord Line oferuje ekspresowe połączenie (2h 15min) z Hirtshals do Kristiansand oraz od czerwca 2014 roku dwugodzinną przeprawę promem MS Oslofjord pomiędzy Szwecją i Norwegią na trasie Strömstad – Sandefjord. Oprócz ruchu pasażerskiego, Fjord Line realizuje duże zlecenia w zakresie transportu różnego rodzaju pojazdów użytkowych i towarów, czym zajmują się oddziały cargo firmy na terenie Norwegii i Danii.

Firma Fjord Line została założona w 1993 roku. Armator zatrudnia 160 osób na morzu oraz 245 pracowników w Bergen, Stavanger, Egersund, Kristiansand i Hirtshals. Poza tym, w sezonie letnim oferuje pracę dodatkowym 80 pracownikom. Firma jest notowana na giełdzie w Oslo i planuje zwykłą sprzedaż akcji.

 

PR

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...