Na samą myśl o wyjeździe pod namiot wielu z nas układa w głowie mrożące krew w żyłach scenariusze. Fakt faktem decydując się na taką formę spędzania czasu wolnego, trzeba się do niej odpowiednio przygotować, ale generalnie nie ma się czego obawiać. Duchy, wampiry, grasujące po lasach dzikie zwierzęta, wściekłe wiewiórki…, to raczej wytwory ludzkiej wyobraźni, niż coś, co kiedykolwiek komukolwiek się przydarzyło w trakcie biwakowania.
Wakacyjny okres, to idealny czas, by spędzić chociaż kilka dni z dala od cywilizacyjnych udogodnień – pod namiotem. Warto zaplanować taki wyjazd wcześniej, by móc jechać z większą grupą znajomych lub więcej niż jedną rodziną. Dobra zabawa gwarantowana!
Dokąd jechać? Najwięcej pól namiotowych i biwakowych znajduje się w atrakcyjnych turystycznie miejscach – nad jeziorami, rzekami, w górach i nad morzem. Często są one terenami przyległymi do innych obiektów noclegowych – ośrodków wypoczynkowych, agroturystycznych lub schronisk. Można tam rozbić namiot za symboliczne 10 zł, a spędzić niezapomniany urlop! Tak usytuowane pola namiotowe mają jeszcze inne udogodnienia – punkty poboru wody pitnej, dostęp do sanitariatów, czasem możliwość doprowadzenia prądu do namiotów. Na wielu z nich stoją drewniane wiaty z ławami, gdzie można przygotowywać posiłki. Należy pamiętać, że usytuowanie pól namiotowych na obszarach leśnych, pod karą grzywny zabrania używania otwartego ognia. Zawsze wydzielone są jednak specjalne miejsca, w których można rozpalać ognisko lub grilla. Dla biwakujących przygotowane są także tereny rekreacyjne – boiska do gry w piłkę, place zabaw, łowiska dla wędkarzy…
Noclegi nad jeziorami znajdą Państwo w serwisie http://www.noclegi24h.pl/nad_jeziorami.php apartamenty, hotele, kwatery, ośrodki wypoczynkowe i wiele innych. Zapraszamy!
A o czym należy pamiętać wyruszając na biwak? Namiot (dobry jakościowo i sprawdzony!), śpiwory, karimaty lub materace, to kwestie podstawowe. Dobrze jest zabrać zapas jedzenia (na minimum 2 – 3 dni), by nie musieć codziennie jeździć do sklepu po prowiant – psuje to charakter wyjazdu. Ciepły sweter lub polar oraz kurtka przeciwdeszczowa mogą przydać się na chłodniejsze dni lub wieczory spędzane przy ognisku. Przybory do jedzenia, czyli komplet sztućców, talerzyki (funkcjonalne są te jednorazowe) oraz kubek, to rzeczy, o których nie można zapomnieć. Koniecznie należy pamiętać o dobrym, ostrym nożu. Wyposażeniem podstawowym są artykuły higieniczne – ręcznik, mydło, krem ochronny z filtrem UV, papier toaletowy. W tym miejscu nasuwa mi się jednak uwaga do płci piękniejszej. Nie ma konieczności zabierania ze sobą drugiej kosmetyczki z zestawem do makijażu oraz manikiuru. W warunkach biwakowych panie z warstwą pudru na twarzy i rozmazanym od kąpieli w jeziorze tuszem do rzęs, wcale nie wyglądają atrakcyjnie. W zamian warto zabrać preparat, który uchroni nas przed atakami owadów – szczególnie dokuczliwych wieczorami komarów. Obowiązkowo należy mieć ze sobą apteczkę z odpowiednim wyposażeniem w środki opatrunkowe oraz leki. W czasie biwakowania przydają się także latarka, zapałki, mapa regionu, worki foliowe, ściereczki… Wieczory spędzane przy ognisku mogą natomiast uatrakcyjnić gitara lub inny instrument akustyczny.
Noclegi nad morzem znajdą Państwo w serwisie http://www.noclegi24h.pl/nad_morzem.php apartamenty, hotele, kwatery, ośrodki wypoczynkowe i wiele innych. Zapraszamy!
Niektórzy zapytają, co robić na takim wyjeździe? Najprostsza odpowiedź brzmi – odpoczywać. Biernie lub czynnie – jak kto lubi. Za dnia podziwiać krajobrazy, nocą zaś gwieździste niebo. Ot, po to właśnie tam jesteśmy! Można zbierać grzyby lub leśne owoce (maliny, jeżyny, jagody), zaszywać się w lesie, puszczać latawce (bez względu na wiek!) albo godzinami pić herbatę… Naprawdę warto!
Wspominając w pamięci obrazy z wielu tygodni przeżytych przeze mnie biwaków, życzę wszystkim udanych, nieco leniwych wyjazdów z namiotem… Po raz kolejny pakuję zaś swój plecak i wyruszam po kolejną przygodę.
Anna Kędzierska