Bezpieczne ferie – bezpieczny odpoczynek

Przed dziećmi i młodzieżą ferie i bez względu na to, czy spędzą je w domu, na zimowiskach w górach czy za granicą warto pokusić się o przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Najwięcej wypadków zdarza się w domu.
Tak, tak, mimo, że dom postrzegany jest przez wielu za najbezpieczniejsze miejsce na świecie, to właśnie w nim dochodzi do najczęstszych wypadków. Doskonale wiedzą o tym lekarze przyjmujący na oddział dzieci z poparzeniami, porażone prądem, ze złamaniami oraz wszelkiego rodzaju uszkodzeniami ciała. Jeśli wasze dzieci będą spędzać czas ferii w domu nie zapomnijcie przypomnieć im o zasadach bezpieczeństwa, bo  wyobraźnia dziecka nie zna granic, a czasami od nieszczęścia dzieli je tylko mały krok. Pamiętajcie także o numerach alarmowych, które warto zapisać w widocznym miejscu, to bardzo ważne.
Rolą rodziców jest zapewnienie należytej opieki na czas ferii swoim dzieciom. Opiekę mogą sprawować oni sami, ale może to być równie dobrze ktoś z rodziny, bądź starsza koleżanka ze szkoły, która opieką będzie chciała dorobić sobie parę groszy w czasie ferii.
Szkoły i miasta także przygotowują dla dzieci specjalne programy edukacyjne i rozrywkowe, uruchamiają lodowiska, dlatego warto popytać, co w trawie piszczy innych rodziców bądź w Internecie sprawdzić aktualnie wiadomości na ten temat.

Niebezpieczni nieznajomi.
Nieznajomi w Internecie, w sklepie, w drodze do domu – nie zapominajmy, że to właśnie w czasie ferii jest zdecydowanie więcej niebezpiecznych zdarzeń z udziałem dzieci. O tym także warto rozmawiać z dziećmi. Przypomnijmy, zatem zasady dotyczące tego, z kim dziecku wolno rozmawiać, a z kim nie oraz do kogo mają się zgłosić w momencie zagrożenia.

Kontuzje podczas turnusów.
Ponad milion czterysta tysięcy uczniów z pięciu województw 14 stycznia rozpoczyna ferie zimowe – grono z nich uda się na wypoczynek w góry, a tu bezpieczeństwo to bardzo poważna sprawa.

Wykwalifikowana kadra to podstawa, aby przykładowo nauka jazdy na nartach przebiegała sprawnie i bez kontuzji. Zanim jednak wyprawimy dziecko na kolonię powinniśmy pomyśleć także o odpowiednim stroju dla niego. Na wyjazd na narty najbardziej odpowiedni będzie ciepły kombinezon, obowiązkowo kask oraz gogle. Ważne! W Polsce używanie kasków ochronnych przez osoby uprawiające narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim jest obowiązkowe w przypadku osób poniżej 16 roku życia od 31 grudnia 2011 roku – podaje Wikipedia, jednak kask stanowi ochronę także dla dorosłych i oni także powinni wyposażyć się w takie „okrycie głowy”. Narty czy deskę snowboardową natomiast przed sezonem należy oddać do serwisu na smarowanie i sprawdzenie wiązań, dzięki czemu jazda będzie nie tylko bardziej komfortowa, ale oczywiście bezpieczna.

Także młodzież i studenci powinni zachować rozsądek już podczas planowania podróży oraz w czasie wypoczynku, dlatego tej starszej grupie wypoczywających polecamy wszelkiego rodzaju serwisy turystyczne i fora, na których można pytać o rzetelność przewoźników, sprawdzone pensjonaty czy bezpieczne trasy i stoki narciarskie. Dobrze poinformowany student to bezpieczny student.

Rodzice!

Lektura obowiązkowa dla każdego z WAS – Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – polecamy i zapraszamy do czytania.

Darmowy PDF do pobrania tu bądź na stronie Ministerstwa.

M-S-M

 

Zdrowie jest najważniejsze.

www.ekliniki.pl

 

 

No posts found