Bajeczne połączenie lotnicze

Mieszkańcy Wrocławia zyskają nową możliwość podróży do Kopenhagi! Już 2. maja linie lotnicze SAS uruchomią bezpośrednie połączenie z Wrocławia do duńskiej stolicy. Rejsy będą odbywały się cztery razy w tygodniu – w poniedziałki, środy, piątki, niedziele – i trwać będą niespełna półtorej godziny.

Wrocław powszechnie znany jest jako miasto krasnali. Znaleźć je można w mniej lub bardziej oczywistych miejscach. Noszą walizki, wpłacają pieniądze do bankomatu, jeżdżą motocyklem, czytają książki, hodują gołębie… mieszkańcy miasta są z nich tak bardzo dumni, jak mieszkańcy Kopenhagi ze śladów i pamiątek pozostałych po najsłynniejszym bajkopisarzu – Hansie Christianie Andersenie. W związku z wprowadzeniem nowego połączenia lotniczego pomiędzy Wrocławiem a Kopenhagą, Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl ogłasza promocję, w ramach której za bilet na tej trasie zapłacimy jedyne 234 zł w jedną stronę. Tak niewiele trzeba, by zamiast chodzić po Wrocławiu szlakiem krasnali, jeździć na rowerze po stolicy Danii w poszukiwaniu znaków świadczących o tym, że bajarze mogą zajmować bardzo ważne miejsce w społeczeństwie. Ile takich symboli jest w samej Kopenhadze?

Największa pamiątka

Symbolem miasta i najbardziej znanym tutejszym pomnikiem jest bohaterka baśni, „Mała syrenka” Hansa Christiana Andersena. Od 1913 roku siedzi na skałach nad brzegiem morza patrząc z tęsknotą w dal. Jej autorem jest Edvard Eriksen, stworzył on rzeźbę na zlecenie Carla Jacobsena – właściciela browaru Carlsberg, który był tak wzruszony postacią morskiej księżniczki, że postanowił zapłacić za jej ucieleśnienie. Syrenka zawdzięcza swą sławę nie tylko związanej z nią historii, ale także temu, że od czasu do czasu staje się ona celem chuligańskich wybryków.

Pomnik Andersena

W centralnym punkcie miasta, na największym placu – Kongens Nytorv, stoi pomnik Hansa Christiana Andersena. Turyści chętnie przystają, by zrobić sobie przy nim zdjęcie. Nawet dzieci wiedzą kim jest spoglądający z wysokości mężczyzna… Na tym samym placu stoi również konny pomnik Chrystiana V. Władca ten, w czasach rządów, wykorzystywał to miejsce jako plac apelowy. Jego wielkość miała być kojarzona z majestatem i władzą absolutną króla, który lubił na nim przemawiać. Obecnie figura monarchy cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem od posągu pisarza. Przy placu wznoszą się także: pałac Charlottenborg, pałac Thott neorenesansowy Teatr Królewski, jak i otwarty w 1755 r. hotel D’Angleterre. 

Rękopisy mistrza

Ślad bajarza, i to nie byle jaki, zdeponowany jest w Kopenhaskiej Bibliotece Królewskiej. Wśród milionów wolumenów są tu także rękopisy Hansa Christiana Andersena. Turystów interesują nie tylko tutejsze zbiory, ale również sam budynek. Do zabytkowej części dobudowo nonowy gmach, ze względu na użyte materiały – czarny granit i przyciemniane szkło – nazwano go Czarnym Diamentem.  Uroczyste otwarcie tej części biblioteki odbyło się w roku 1999, uczestniczyła w nim Księżna Małgorzata II. W gmachu urządzono również Narodowe Muzeum Fotograficzne, halę koncertową i wystawową. Na uwagę zasługuje nie tylko obiekt, ale także jego otoczenie. Zlokalizowany jest na terenie dawnego kanału portowego, otaczają go przepiękne królewskie ogrody, chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.

Pierwsza baśń

Najbardziej malownicza dzielnica Kopenhagi to Nyhavn. W skład jej zabudowy wchodzą stojące nad kanałem, urokliwe XVIII wieczne kamieniczki. Obszar powstał z inicjatywy Christiana V, którego zamysłem było przybliżyć ruch wodny i handel do centrum miasta. Zezwolił więc handlarzom na wybudowanie domów wzdłuż kanału. Obecnie budynek skrywa w swych wnętrzach restauracyjkę, kawiarnię lub pub. Na szczególną uwagę zasługuje kamienica z numerem 67, tu w przerwach między częstymi wyjazdami na południe Europy mieszkał Hans Christian Andersen. I jak głoszą jego biografowie, w tym miejscu napisał swoją pierwszą baśń.

Śladów jest jeszcze więcej…

Podobnie jak nikt nie wie, ile krasnali mieszka we Wrocławiu – ciągle pojawiają się nowe, a stare padają czasem ofiarą bandytów – tak ciężko jest zliczyć znaki świadczące o obecności Hansa Christiana Andersena w życiu kopenhażan. Poza wskazanymi, jest przecież także ulica nazwana od imienia pisarza, jest jego grób na pięknym starym cmentarzu w dzielnicy Norrebro… Są w końcu i postacie z jego baśni, które można spotkać na scenach teatrów w Ogrodach Tivoli… Nie tylko mieszkańcy Wrocławia mają okazję skorzystać z promocji linii SAS. Na stronie www.esky.pl, można zakupić także bilety na przelot z innych polskich portów lotniczych, w równie atrakcyjnych cenach.

 

***

Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl (www.esky.pl) to jeden z najpopularniejszych polskich serwisów internetowych sprzedających produkty turystyczne. Prowadzony jest przez spółkę eSKY Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu. Poprzez stronę internetową oraz telefoniczne biuro obsługi klienta, eSKY.pl umożliwia łatwy i wygodny zakup ofert biur podróży, biletu lotniczego, rezerwację miejsca w hotelu oraz wykupienie ubezpieczenia turystycznego. eSKY.pl to najnowocześniejsza technologia wyszukiwania oraz wysokiej jakości obsługa klienta. eSKY.pl jest członkiem elitarnej grupy agentów International Air Transport Association (IATA). Partnerem eSKY.pl jest wiodące na świecie internetowe biuro podróży Expedia Inc.

źródło: PR

Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Jak zabezpieczyć swoje rzeczy podczas częstych podróży oraz jakie ubezpieczenie bagażu wybrać?
Telefon, laptop i tablet – wszystkie te urządzenia, oprócz tego, że bywają drogie, często są nośnikami...
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...