Amfiteatr w Śliwicach ze środków UE

“Taki amfiteatr to było nasze marzenie. Chcieliśmy mieć naszą małą Operę Leśną – mówił Daniel Kożuch, wójt Śliwic, podczas uroczystego otwarcia inwestycji zrealizowanej z udziałem Funduszy Europejskich.

Niewielka gmina, leżąca w sercu Borów Tucholskich, to pierwsze miejsce, do którego Serwis Samorządowy PAP pojechał z kamerą w ramach projektu “Enter Europa”, w którym pokazuje, jak Fundusze Europejskie zmieniają życie mieszkańców w małych miejscowościach.

W sobotę 5 maja otwarto w Śliwicach Centrum Turystyczno-Kulturalne, przy którym znajduje się odnowiony amfiteatr. Kompleks zyskał obecny kształt dzięki trzem różnym projektom dofinansowanym z funduszy unijnych. W ramach pierwszego wykonany został generalny remont elewacji i dachu budynku, w kolejnym gruntownie odnowiono wnętrze i zakupiono wyposażenie, a w ostatnim zmodernizowany został amfiteatr i teren wokół niego. Zakupiono także nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy.

“Warto było podjąć trud, by wspólnymi siłami stworzyć takie miejsce. Amfiteatr to było nasze marzenie. Chcieliśmy mieć naszą małą Operę Leśną – powiedział Daniel Kożuch, wójt Śliwic, witając mieszkańców i gości zgromadzonych na inauguracji sceny.

Władze gminy liczą, że inwestycje przyczynią się do podniesienia atrakcyjności turystycznej miejscowości.

“Dzisiaj, aby zaproponować atrakcyjną ofertę turystyczną, nie wystarczą piękne okolice, lasy i jeziora. Trzeba także rozwijać infrastrukturę, organizować ciekawe wydarzenia i zrobić wszystko, by wykorzystać położenie, które jest atutem pod względem turystycznym” – uważa wójt.

Amfiteatr przed modernizacją liczył już kilkadziesiąt lat i nie zapewniał odpowiednich warunków. Scena była zbyt mała, by pomieścić wykorzystywany obecnie przez artystów sprzęt, nie było zadaszonej widowni, doskwierał brak odwodnienia i utwardzonego terenu. Jak przekonuje wójt, dzisiaj sam wygląd obiektu sprawia, że promocja organizowanych tu wydarzeń jest łatwiejsza i o wiele bardziej skuteczna. Odnowiony amfiteatr to jednak także wyzwanie.

“Wybudowanie takiego pięknego obiektu zobowiązuje. Chcemy, żeby amfiteatr tętnił życiem, a mieszkańcy byli zadowoleni z tego, że w miejscowości wiejskiej są imprezy, których nie powstydziłoby się duże miasto – mówi Olgierd Blauman, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Śliwicach”.

W planach gminy jest m.in. zorganizowanie Śliwickiej Nocy Kabaretowej, która przyciągnęłaby nie tylko mieszkańców, lecz także turystów.

W sobotę w amfiteatrze odprawiona została polowa msza św., a po poświęceniu budowli rozpoczęła się część artystyczno-rozrywkowa. W programie był m.in. pokaz tresury psów policyjnych, występ Zbigniewa Wodeckiego i zabawa taneczna.

Wkrótce na stronie projektowej www.eurofundusze.pap.pl dostępny będzie wideoreportaż z otwarcia amfiteatru w Śliwicach. Obszerny artykuł ukaże się w miesięczniku “Gmina”. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

   


  

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

 

Źródło: Serwis Informacji Zleconych PAP.

Odkryj piękno Borów Tucholskich - 10 najciekawszych miejsc do zwiedzania
Bory Tucholskie to malowniczy region w Polsce, który wciąż pozostaje niedoceniany, ale w pełni urzeka...