Polscy pasażerowie Costa Concordii mogą liczyć na pomoc Europejskiego Centrum Konsumenckiego w uzyskaniu odszkodowań

Wszyscy pasażerowie feralnego rejsu statkiem Costa Concordii mają prawo domagać się rekompensat za szkody osobowe, materialne oraz niematerialne. W tym celu powinni jak najszybciej wysłać pismo reklamacyjne do firmy Costa Crociere, najlepiej listem poleconym, ewentualnie e-mailem za potwierdzeniem odbioru. Gotowy formularz reklamacji w języku angielskim można pobrać tutaj: http://www.konsument.gov.pl/files/acce_just03_en.pdf. Na pomoc Europejskiego Centrum Konsumenckiego mogą liczyć także osoby, które wykupiły z wyprzedzeniem podróż statkiem i z powodu wypadku nie będą mogły jej zrealizować.

Pasażerowie bezpośrednio uczestniczący w katastrofie statku mają prawo domagać się:
– zwrotu pełnej ceny rejsu
– rekompensaty za szkody materialne związane ze zniszczeniem lub utratą mienia (rzeczy osobistych, bagaży). W tym przypadku konieczne będzie sporządzenie listy posiadanych na statku przedmiotów (pieniędzy, biżuterii, dokumentów itp.)
– zwrotu kosztów poniesionych w związku z wypadkiem, np. biletów powrotnych do domu
– rekompensaty za szkody na osobie (fizyczne obrażenia)
– rekompensaty za szkody moralne i stracony urlop

Uwaga: do pisma reklamacyjnego należy załączyć także kopie dokumentów i rachunków potwierdzających poniesienie wskazanych kosztów.

Pasażerowie, którzy brali udział w rejsie, mogą zgłaszać się do Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce  (+48 22 55 60 118, info@konsument.gov.pl) w celu uzyskania bezpłatnych informacji i pomocy w dochodzeniu roszczeń od firmy Costa Crociere.

Osoby, które wykupiły rejs na Costa Concordii, ale z powodu wypadku nie będą mogły z niego skorzystać, mają prawo do otrzymania propozycji nowego terminu wycieczki o tej samej lub wyższej wartości (bez dodatkowych opłat) lub niższej wartości, jeśli otrzymają zwrot różnicy w cenie. Klienci, którzy nie zaakceptują tych propozycji, mają prawo także odstąpić od umowy za zwrotem pełnej ceny.

Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce należy do ECC-Net, sieci centrów służących pomocą konsumentom w całej UE. Europejskie Centra Konsumenckie są finansowane przez Komisję Europejską i kraje członkowskie. Bezpłatnie informują konsumentów o ich prawach w UE oraz pomagają w polubownym rozwiązywaniu sporów ponadgranicznych z przedsiębiorcami mającymi siedziby w UE, Norwegii oraz Islandii. Skargi do ECK Polska można składać wypełniając formularz na stronie http://www.konsument.gov.pl lub e-mailem na adres info@konsument.gov.pl. Informacje i porady można uzyskać kontaktując się z dyżurującym prawnikiem pod numerem + 48 22 55 60 118.

Źródło: PR

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....