Wykład wybitnego badacza Peru w Poznaniu

Prof. Józef Szykulski z Zakładu Archeologii Epoki Kamienia Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosi 18 stycznia prelekcję “Jaskinie i mumie. Badania archeologiczne w Peru”, na temat kierowanego przez siebie projektu badawczego w Andach. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu popularnonaukowych wykładów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Archeolog rozpoczął w 2008 roku szeroko zakrojony “Projekt Tambo” na terenie południowej części Peru na obszarze dorzecza Río Tambo, obejmującego strefę pograniczną południowo-peruwiańskich departamentów Arequipa i Moquegua. Jego celem są badania nad społecznościami południowego Peru w kontekście zmian środowiskowych i klimatycznych. O jego wynikach pisaliśmy kilkukrotnie na łamach Serwisu – tutaj i tu. W czasie wykładu w Poznaniu badacz skupi się na najnowszych odkryciach z ostatniego sezonu.

Prof. Józef Szykulski specjalizuje się w problematyce archeologii Ameryki Łacińskiej, głównie strefy Andów. Studiował we Wrocławiu i Warszawie, gdzie pod kierownictwem prof. A. Wiercińskiego (Uniwersytet Warszawski) napisał pracę magisterską dotyczącą prekolumbijskiego Meksyku. W roku 1990 doktoryzował się w Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn pracą La ceramica de San Agustin – Colombia, a we Wrocławiu uzyskał tytuł doktora habilitowanego.

W roku 1994 otrzymał honorowy tytuł profesora Uniwersytetu Katolickiego Santa Maria w Arequipie-Peru oraz honorowe obywatelstwo miasta Mollendo w Peru. Od roku 2007 jest profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykładał w uczelniach Polski (Wrocław, Warszawa), Niemiec (Uniwersytet Fryderyka Wilhelma w Bonn), Włochy (Turyn) Kolumbii (Universidad Nacional i Universidad Central w Bogocie) oraz Peru (Universidad Catolica de Santa Maria i Universidad Nacional San Agustin w Arequipie).

Prof. Szykulski od ponad 25 lat działa naukowo na obszarze Nowego Świata. Uczestniczył w badaniach archeologicznych na kolumbijskim wybrzeżu Morza Karaibskiego, w dorzeczu górnej i środkowej Magdaleny (Kolumbia), w basenie jeziora Titicaca, w Andach Amazońskich płn. Peru, a także we wschodniej Boliwii (Projekt Samaipata). W latach 1993 – 2002 kierował międzynarodowym projektem Churajon w południowym Peru, w roku 2009 projektem Toro Muerto (Peru), a od roku 2008 kieruje pracami badawczymi Projektu Tambo, przedsięwzięcia realizowanego przez wrocławską Alma Mater w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej.

Archeolog jest też autorem kilkudziesięciu publikacji popularyzatorskich i naukowych, w tym również kilku prac monograficznych. W 2010 roku Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Wrocławskiego opublikowała w ramach Złotej Serii książkę Starożytne Peru. To pierwsze polskojęzyczne kompendium na temat najwcześniejszych dziejów Andów Centralnych.

Profesor Szykulski jest członkiem licznych międzynarodowych gremiów naukowych, w tym również Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN, a także redaktorem naczelnym wychodzącej w Peru serii wydawniczej Tambo. Boletin de Arqueologia.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00

PAP – Nauka w Polsce

szz/ agt/

www.naukawpolsce.pap.pl

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....