Nocne marki prozy – Nocne marki poezji

Wszystkie nocne marki gustujące w poezji i prozie Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka zaprasza na dwie wyjątkowe imprezy – będą to wieczorne spotkania z poezją i prozą na dziedzińcu kaliskiego ratusza. Nocne spotkanie z autorami książek odbędzie się ramach projektu  „Miasto pisarzy”, który jest częścią obchodów jubileuszu Kalisia 18,5.
Spotkania odbywać się będą pod hasłem “Nocne marki  prozy” i “Nocne marki poezji”. Już 19 lipca o godzinie 21.00 gościć będziemy Jerzego Stuhra, Romę Ligocką  i Jacka Dehnela, a spotkanie poprowadzi Piotr Łuszczykiewicz. Z kolei 23 lipca zapraszamy na “Nocne marki poezji”. Gośćmi spotkania będą: Ewa Lipska, Wojciech Malajkat i Jacek Wójcicki z akompaniatorem Konradem Mastyło- informuje Adam Borowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Wstęp na spotkania jest wolny, ale jest ograniczony przestrzenią dziedzińca Ratusza.


 
Jerzy Oskar Stuhr – aktor, reżyser, scenarzysta, pedagog
ur. w 1947 w Krakowie

W 1970 ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim a w 1972 ukończył wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie

Debiut – w Teatrze STU jeszcze podczas studiów
Od 1994 profesor w dziedzinie sztuk teatralnych

 

 
 
 
 
 
 
 

Roma Ligocka (Roma Liebling) – pisarka, malarka
ur. w 1938 w Krakowie.

Pochodzi z żydowskiej rodziny Abrahamenów mieszkającej od wielu pokoleń w Krakowie. Część wojny przeżyła w getcie krakowskim, potem wraz z matką ukrywała się u rodziny polskiej. Ojciec przebywał w obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Nazwisko Ligocka zostało przybrane jeszcze w okresie przebywania w getcie.
Po wojnie studiowała malarstwo i scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pierwszą wystawę malarską zorganizował Piotr Skrzynecki pod koniec lat 50-tych w „Piwnicy pod baranami”.

Jacek Dehnel – poeta, prozaik, tłumacz, malarz 
ur. w 1980 w Gdańsku

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim (Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne)

 W latach 2006-2009 wraz z muzykiem Tymonem Tymańskim i dziennikarzem Maciejem Chmielem prowadził w Telewizji Publicznej program kulturalny “ŁOSssKOT”

Nagrody:
– 2005 Nagroda Kościelskich
– 2007 Paszport „Polityki” w kategorii literatura
– 2007 nominacja do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”
– 2008 Honorowy Ambasador Polszczyzny – tytuł przyznany przez Radę Języka Polskiego
– 2009 nagroda kulturalna Gdańska „Splendor Gedanensis” za książkę Balzakiana
– 2009 nominacja do nagrody „Nike” za książkę Balzakiana
– 2010 nominacja do nagrody „Nike” za książkę Ekran kontrolny (rozstrzygnięcie w październiku 2010)
– laureat wielu nagród literackich, m. in. w konkursach Czerwonej Róży, Prozatorskim Wydawnictwa Znak, Literackim Miasta Gdańsk, im. Herberta, Rilkego, Bierezina, Baczyńskiego, Poświatowskiej

Członek Rady Programowej Galerii Zachęta

Ewa Lipska
Poetka urodzona w 1945 roku debiutuje na łamach “Gazety Krakowskiej” wierszami “Krakowska noc”, “Smutek”, “Van Gogh”. Zaczyna pisać jeszcze w liceum, czyta “Sartre’a i książki telefoniczne” (wiersz “My”) i czuje się “skazana na wolność”.
Studia podejmuje na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Marczyńskiego. Jak wspomina po latach, długie rozmowy z profesorem o sztuce nauczyły ją “czytania malarstwa”. Już na studiach stwierdza, że przy pomocy słów może wypowiedzieć się pełniej aniżeli poprzez namalowany obraz.

Pierwszą pracę podejmuje w Wydawnictwie Literackim, gdzie pracuje przez dziesięć lat (1970 – 1980). Na przełomie 1975 i 1976 roku wyjeżdża do USA na stypendium International Writing Program University of Iowa. W latach 1981 – 1983 współredaguje miesięcznik literacki “Pismo”.

W roku 1983 przebywa na stypendium w Berlinie Zachodnim (das Künstlerprogramm des Deutschen Akademischen Austauschdienstes – DAAD). Od 1990 r. współpracuje z zespołem “Dekady Literackiej” W 1991 r. wyjeżdża do Wiednia, gdzie jako pracownik ambasady polskiej pełni funkcję wicedyrektora i dyrektora Instytutu Polskiego. W 1997 r. powraca do Krakowa.

Publikuje cyklicznie, w odstępie roku, dwóch. Jest laureatką wielu nagród. Należy do polskiego i austriackiego PEN-Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Bierze udział w licznych festiwalach poetyckich, seminariach i spotkaniach autorskich m.in. w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, Szwecji, USA.

Nagrody m.in.:

1973 – Nagroda Kościelskich, Genewa
1979 – Nagroda PEN-Clubu im. Roberta Gravesa 1990 – Polcul Foundation (wyróżnienie Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej)
1993 – Nagroda Fundacji A. Jurzykowskiego, Nowy Jork
1995 – Nagroda miasta Krakowa
1997 – Nagroda im. A. Bursy, Kraków
2002 – Wawrzyn Literacki za najlepszą książkę roku (“Sklepy zoologiczne”), Katowice, Biblioteka Śląska
2004 – Nagroda miesięcznika “Odra”, Wrocław

 
Jacek Wójcicki
 Aktor i śpiewak o silniej tenorowej barwie głosu. Jeden z członków krakowskiej piwnicy pod baranami. Pan Jacek w kabarecie Olgi Lipińskiej. Dzieci ubóstwiają go z role Pana Tenorka.
 
Urodził się 21 Stycznia w 1960 roku w Krakowie. Ukończył wydział aktorski w Państwowej w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Od 1982 roku, przez prawie dekade był aktorem Krakowskiego Teatru Słowackiego. Szerzej Publiczności jest też znany zarówno z małego jak i wielkiego wielkiego ekranu. Dużą role w jego życiu odgrywa kabaret. Wiele lat był członkiem nieformalnej grupy piwnicy pod baranami.
 
W 1986 roku został nagrodzony na przeglądzie piosenki aktorskiej we wrocławiu, a rok później zdobył laury na festiwalu w opolu.
 
W latach 1992-1997 można było oglądać go w nowej serii Kabaretu Olgi Lipińskiej, gdzie grał role Pana Jacka. Śpiewał także piosenki do tekstów Konstantego Idefosa Gałczyńskiego. W telewizji stworzył barwną postać Pana Tenorka w programie dla dzieci.
 
Chętnie wykonuje także piosenki na potrzeby seriali oraz filmów, Jak choćby – „ Konie Apokalipsy”, „ Szpital na perypetiach” czy „Ostatni Dzwonek”

 Konrad Mastyło

Jeden z najbardziej znanych polskich pianistów.
Urodził się 11 lutego 1960r. w Stalowej Woli, tu wychował się zdobywając przygotowanie i wiedzę do swej muzycznej kariery.
Ukończył krakowską Akademię Muzyczną. Jest organistą oraz pianistą z długoletnim stażem w krakowskim kabarecie „Piwnica pod Baranami”. Na stałe współpracuje z Jackiem Wójcickim, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką, Agnieszką Chrzanowską, Renatą Świerczyńską. Współpracował z Markiem Grechutą będąc członkiem zespołu „Anawa”.
Nagrał muzykę do kilkudziesięciu znanych filmów, m.in. do filmów Kieślowskiego Dekalog, Podwójne życie Weroniki, Trzy kolory oraz Europa, Europa Agnieszki Holland.
Muzykę w jego wykonaniu usłyszymy w filmach Damage (1992), Trzy kolory – Niebieski (1993), Mouvements du desir (1994), Kiedy mężczyzna kocha kobietę (1994), Élisa (1995), Twarze i maski,(2000), Wszyscy swięci w święta polskie (2003), Pornografia (2003).
Nagrał także muzykę do spektakli teatralnych, której kompozytorami byli Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner.
Konrad Mastyło jest człowiekiem skromnym, który nie dba o sławę. Ma bardzo wrażliwą duszę, ceni to co piękne i proste.
Prowadzi działalność pedagogiczną w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Swoje doświadczenia pragnie przekazać młodzieży, poprzez piękno dawnych, wartościowych utworów.
żródło: Stalowka.NET – Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
http://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=121
Dział Encyklopedii – Stalowka. NET

Źródło: pr

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....