Najbardziej zielony Zamek w Polsce

Zamek Królewski w Niepołomicach otrzymał certyfikat „Czysta Turystyka”.

Zamek Królewski w Niepołomicach to pierwszy w Polsce zespół zamkowy, który uzyskał certyfikat „Czysta Turystyka”. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska przyznaje to wyróżnienie firmom z branży turystycznej, które wdrażają proekologiczne rozwiązania, zwiększając tym samym swoja przewagę konkurencyjną.

Zamek Królewski w Niepołomicach może się pochwalić wyposażeniem w inteligentny system zarządzania budynkiem BMS (Building Management System), który umożliwia automatyczne obniżenie temperatury w niezajmowanych pomieszczeniach do 16 stopni. Wykorzystuje on rozwiązania takie jak termoregulatory, automatyka pogodowa czy strefowe sterowanie centralnym ogrzewaniem; poprzez zastosowanie wymienników ciepła ogrzane powietrze z sal konferencyjnych jest kierowane ponownie do systemu grzewczego, wykorzystując ponownie temperaturę powietrza. Zamek posiada ponadto świadectwo charakterystyki energetycznej, zaś do ogrzewania ponad 2000 m2 piwnic i parteru wykorzystuje odnawialne źródła energii w postaci gruntowych pomp ciepła. Częstymi gośćmi na Zamku są studenci zarządzania nieruchomościami, którzy poznają w ten sposób w praktyce zastosowane rozwiązania służące oszczędzaniu energii. Centrum konferencyjne oraz hotel znajdujący się z Zamku jest wyposażony w energooszczędne oświetlenie poddawane utylizacji, zaś wszystkie źródła wody sterowane są za pomocą fotokomórek. W planach jest utworzenie ogrodu (Ogród Królowej Bony), w którym goście hotelowi będą mogli samodzielnie zbierać ekologiczne warzywa i owoce.

Rozwiązania, które zastosowaliśmy w Zamku, są nie tylko proekologiczne, ale również energooszczędne. Można więc powiedzieć, że korzystamy na nich podwójnie – nie tylko odwiedza nas więcej turystów, ale również oszczędzamy w skali roku znaczne kwoty, które inaczej musielibyśmy przeznaczyć na rachunki za ogrzewanie. Mamy nadzieję że Certyfikat „Czysta Turystyka” nie tylko pozwoli nam przyciągnąć nowych klientów, dla których dbałość o  środowisko jest istotną kwestią, ale również będzie stanowić zachętę dla innych obiektów do podnoszenia swoich standardów działania i kreowania nowych trendów w branży. Proces audytu i certyfikacji prowadzący do uzyskania Certyfikatu „Czysta Turystyka” uzmysłowił nam dodatkowe obszary, w których możemy wzmocnić nasze działania, takie jak między innymi segregowanie odpadów, które w perspektywie przyczynią się do dalszego zwiększenia korzyści ekonomicznych.” – powiedział Leszek Stankiewicz, dyrektor Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

Program “Czysta Turystyka” jest szansą dla firm z branży turystycznej na przyciągnięcie gości, którzy chcą wypoczywać w zgodzie z naturą. Coraz więcej hoteli i obiektów turystycznych daje taką możliwość, a nasze certyfikaty ułatwiają im wyróżnienie się na rynku” – powiedziała Ewa Figórska z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

Certyfikat jest przyznawany hotelom, gospodarstwom agroturystycznym, kwaterom prywatnym a także hostelom, które poprzez wdrożenie oszczędnych i przyjaznych środowisku rozwiązań chcą obniżyć swoje koszty eksploatacji, podnieść jakość oferowanych usług, a co za tym idzie zwiększyć swoją konkurencyjność i wyróżnić się na rynku turystycznym. W ramach projektu „Aktywna edukacja na zielonych szlakach Greenways” finansowanego z Funduszy Norweskich, do końca marca 2011 roku firmy mogą skorzystać z porad ekspertów Fundacji oraz uzyskać certyfikat bezpłatnie. Decyzję o przyznaniu certyfikatu podejmuje niezależna kapituła.

*

Fundacja Partnerstwo dla Środowiska od 1997 r. pomaga mieszkańcom ponad 20 regionów Polski zmieniać swoje otoczenie – rozwijać współpracę lokalną, przedsiębiorczość i szacunek dla środowiska naturalnego. Fundacja jest członkiem stowarzyszenia Environmental Partnership for Sustainable Development działającego w Europie Środkowo-Wschodniej. Wspólnie z ponad 600 partnerami z Polski (organizacje pozarządowe, szkoły, instytucje samorządowe, przedsiębiorstwa), realizuje sześć długoletnich programów, które wprowadzają zasady zrównoważonego rozwoju w codzienne życie Polaków: Grupy Partnerskie, Zielone Szlaki – Greenways, Szkoły dla Ekorozwoju, Czysty Biznes, Ekomuzea, Marka Lokalna. Programy Fundacji są nieustannie rozwijane zgodnie z lokalnymi potrzebami. Działania te obejmują m.in. pomoc finansową, doradczą, szkoleniową, tworzenie sieci współpracy, certyfikację środowiskową, proponowanie innowacyjnych rozwiązań i upowszechnianie sprawdzonych wzorów działań przyjaznych dla środowiska.

Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, w ramach realizowanych programów, przyznaje certyfikaty: Zielona Flaga, Przyjazny Rowerom, Czysta Turystyka, Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej oraz Zielone Biuro.

www.czystaturystyka.pl

GALERIA ZDJĘĆ:

Źródło: PR

 

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....