6 uzdrowisk, które dodadzą ci zdrowia i energii do długiej pracy

Przygotujmy się na pracę do śmierci, już teraz odwiedzajmy SPA i sanatoria, radzi Skyscanner,aby poprawić nasze zdrowie i samopoczucie, podładować akumulatory i stawiać czoło czekającym nas długim latom pracy zawodowej.

Mimo ostatnich zapewnień rządu, że w najbliższym czasie nie zostanie podniesiony wiek emerytalny, należy się liczyć, z tym, że obecni czterdziestolatkowie, aby zapewnić sobie godne życie będą musieli pracować dłużej niż do ustawowych 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni). Najdłużej wśród państw Unii Europejskiej według przyjętych rozwiązań trzeba będzie pracować w Niemczech i Danii – do 67 roku życia. Najkrócej nadal – we Francji – do 60 roku lub mieć 40 lat pracy. Ciekawe rozwiązanie występuje w Czechach i Słowacji, gdzie wiek przejścia na emeryturę kobiet zależy od liczby wychowanych dzieci. W całej Unii jest tendecja do zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, i większości będzie to 65 lat.

Aby zachować tak długo zdrowie i sprawność w pracy zawodowej trzeba już teraz zacząć dbać o siebie. Może kilkudniowy wyjazd do krajów, w których ludzie żyją najdłużej przedłuży nam życie? A może powinniśmy regularnie korzystać z zabiegów SPA & Wellness, przebywać w sanatoriach zamiast na urlopach, okładać się błotem i litrami popijać mętną wodę leczniczą?

Skyscanner przedstawia kilka propozycji, które zapewnią zdrowie i energię na długie lata pracy.

Bath, Wielka Brytania

Położone w dolinie rzeki Avon, miasto Bath było niegdyś rzymskim uzdrowiskiem. Założone zostało w miejscu występowania jedynych na terenie Wielkiej Brytanii źródeł geotermalnych. Kolonizatorzy rzymscy wybudowali tu świątynię i łaźnie. Rozkwit Bath jako popularnego i modnego uzdrowiska przypada na lata 1714-1830. W XX wieku miejski basen zasilany był wodą jednego ze źródeł, do czasu aż w wodzie wykryto chorobotwórcze bakterie, wtedy basen zamknięto. W 2006 roku oddano do użytku nowoczesny kompleks SPA, którego budowa pochłonęła zawrotną sumę 45 mln funtów. Ośrodek oferuje wachlarz zabiegów z wykorzystaniem mineralnych wód geotermalnych.

Znajdź tanie loty do Bristolu

Baden-Baden, Niemcy

Słynny kurort Baden-Baden, gdzie leczy się zimnymi i gorącymi kąpielami oraz wodami mineralnymi, znajduje się na tzw. Szlaku Uzdrowisk Schwarzwaldu. Relaks i wypoczynek w tym miejscu poprawiają samopoczucie i dostarczają nowej energii. Dom Zdrojowy (Kurhaus) ze słynnym eleganckim kasynem to jedna z najpiękniejszych i najważniejszych budowli miasta – jego wizytówka rozpoznawana na całym świecie. Kilkukilometrowej długości park zdrojowy – Kurpark Lichtentaler Allee – ciągnie się od pijalni wód (Trinkhalle) poprzez neobarokowy teatr aż do klasztoru Lichtental. Kasyno w Baden-Baden to największy i najstarszy klub gry w Niemczech, a dzięki swym wytwornym salom zapewne także jeden z najpiękniejszych na świecie. Trzy kliniki: Dr. Franza Denglera, Klinika Korbmattfelsenhof AOK i Klinika Maksa Grundiga leczą tu szereg chorób, m.in. dróg oddechowych i płuc, serca, naczyń i układu krążenia, wewnętrzne, przemiany materii, nerwowe i psychosomatyczne,. W okolicy jest mnóstwo wartych odwiedzenia szwarcwaldzkich miasteczek, liczne klasztory, twierdze, zamki, samotne jeziora i bagna, góry oraz sielankowe doliny – Schwarzwald zaprasza na kurację lub wypoczynek, gotów spełnić niemal każde życzenie gości.

Znajdź tanie loty do Baden-Baden

Karlowe Wary, Czechy

Karlowe Wary zwane królem czeskich uzdrowisk, leży w przepięknej dolinie rzeki Teplej otoczonej stromymi zalesionymi zboczami Rudaw. Po zalesionych stokach prowadzą kilometrowe szlaki leśne, zapewniające niezapomniane spacery oraz panoramiczne widoki na dolinę uzdrowiska. Oblicza miasta dopełnia bogate życie towarzyskie, słynna, tradycyjna produkcja kryształów i porcelany, a także odbywające się tu najróżniejsze festiwale i koncerty. Najsłynniejszy z nich Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach odbywa się co roku od 1946 r., gromadząc widownię z całego świata.

W uzdrowisku wypływa dwanaście źródeł leczniczych. Najmocniejszym i najsłynniejszym źródłem jest Vřídlo, które wypływa z głębokości około trzech tysięcy metrów. Jego temperatura sięga siedemdziesięciu trzech stopni Celsjusza. Temperatura pozostałych źródeł zbliża się do czterdziestu stopni Celsjusza. Źródła są przede wszystkim wykorzystywane w leczeniu zaburzeń metabolizmu, ale również do inhalacji i kąpieli. Po zabiegach można wybrać się na wycieczki piesze lub pograć w golfa na najstarszym w Czechach polu golfowym z osiemnastoma dołkami. Można też skorzystać z basenów, jazdy konnej lub lotów widokowych nad miastem, a potem wstąpić na kieliszeczek becherovki. Z pewnością po pobycie w Karlowych Warach wrócimy do pracy ze zdwojoną energią.

Znajdź tanie loty do Karlowych War

Pieszczany, Słowacja

Znane na całym świecie miasto uzdrowiskowe Pieszczany, położone u podnóża gór Považský Inovec zdobyło sławę dzięki odkryciu leczniczych wód geotermalnych i leczniczego błota siarczanego. Pieszczańskie borowiny siarkowe i mineralna woda termalna o temperaturze 67-69°C mają wyjątkowe właściwości lecznicze i są czymś wyjątkowym nie tylko w Europie, stanowią także unikat na skalę światową. Bardzo ciekawym i niespotykanym zjawiskiem jest samoczynne odnawianie się zapasów leczniczego błota, jakie nanosi w swoich osadach Wag. Lecznicze błoto pieszczańskie wykorzystywane jest w leczeniu chorób reumatycznych i niektórych chorób układu nerwowego. Pieszczany znajdują się niecałe dwie godziny drogi od lotniska w Wiedniu, dokąd można sie łatwo dostać z Warszawy, Krakowa i Łodzi.

Znajdź tanie loty do Wiednia

Truskawiec, Ukraina

Truskawiec zwany Perłą Ukraińskiego Podkarpacia znajduje się zaledwie 80 km od Lwowa. W okresie międzywojennym częstym gościem tego uzdrowiska był Marszałek Józef Piłsudski. Obecnie do ośrodka przybywają kuracjusze z całej środkowej i środkowowschodniej Europy. W sanatorium w Truskawcu leczone są między innymi choroby: choroby dwunastnicy, jelit, żołądka, wątroby, trzustki, nerek, układu krążenia, serca, choroby kobiece, kręgosłupa, skóry (np. łuszczyca różnych form), nerwów i korzonków nerwowych, płuc i reumatyzm. Za 2 tygodnie pobytu z pełnym wyżywieniem i kompletem zabiegów leczniczych zapłacimy jedyne 2200 zł.

Znajdź tanie loty do Lwowa

Ałuszta, Krym, Ukraina

Bardzo modne uzdrowisko na Krymie, Ałuszta, położone jest w pięknej zatoce nad brzegiem Morza Czarnego. Przyjeżdżający tutaj kuracjusze mogą się poczuć bardziej jak turyści, gdyż poza świadczonymi tutaj na wysokim poziomie usługami sanatoryjnymi, ośrodek organizuje także wycieczki morskie i zwiedzanie Półwyspu Krymskiego. Z wysoko położonego ośrodka, otoczonego śródziemnomorską roślinnością, rozciąga się piękny widok na morze i góry. Co ciekawe, sanatorium posiada własną plażę z nadzorem medycznym. Dzięki dużemu nasoleniu powietrza, na Krymie panują wręcz wyśmienite warunki do leczenia klimatoterapią. Leczy się tu właściwie wszystko: od nerek, przez cukrzycę, żołądek po choroby kobiece, bóle kręgosłupa, reumatyzm, osteoporozę, nerwice. Da się nawet odmłodzić skórę – nie ma tu co prawda typowych farm piękności, ale wiele uzdrowisk proponuje kąpiele, masaże i okłady poprawiające stan skóry. Nie trzeba lecieć na Florydę, by zobaczyć delfiny. Na Krymie jest znany na świecie ośrodek delfinoterapii dla dzieci autystycznych.

Aby wyjechać na kurację do któregoś z tych sanatoryjnych ośrodków na Ukrainie, nie musimy mieć skierowania od lekarza specjalisty.
Znajdź tanie loty do Symferopola

Druskienniki, Litwa

To największe i najbardziej znane uzdrowisko Litwy, jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych w Europie. Nazwa pochodzi od słowa „druska”, czyli sól. Położone jest wśród jezior na obszarze Puszczy Orańsko-Druskiennickiej, nad malowniczym Niemnem. Oddalone od granicy z Polską zaledwie o 60km. Lecznicze właściwości ma woda pozyskiwana z siedmiu źródeł solanek. Leczy się tu choroby układu trawiennego, serca i naczyń krwionośnych, systemu ruchu oraz nerwowego. Gościom, którzy nie są chorzy, lecz należą do grupy ryzyka po zbadaniu stanu ich zdrowia wydaje się “paszport zdrowia” z zaleceniami na przyszłość. Podstawowe zabiegi lecznicze to: kąpiele: perłowe, solne, ziołowe, tlenowe, jodowo-bromowe, terpentynowe, pionowe, masaże podwodne, natrysk okrężny, okłady błotne. W Centrum Zdrowia i Urody AFRODYTA panie cofną swój wiek o kilka lat.

Znajdź tanie loty do Wilna

Źródło: Skyscanner

Concordia Design. Nowoczesne centrum kreatywności i biznesu w Poznaniu
Concordia Design, zlokalizowane w sercu Poznania, to unikalne miejsce, które łączy funkcje centrum konferencyjnego,...
Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Jak zabezpieczyć swoje rzeczy podczas częstych podróży oraz jakie ubezpieczenie bagażu wybrać?
Telefon, laptop i tablet – wszystkie te urządzenia, oprócz tego, że bywają drogie, często są nośnikami...
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...