3 najpiękniejsze meczety na świecie

Meczety zakładano w celu umożliwienia muzułmanom odbywania wspólnej, rytualnej modlitwy. Pierwsze miejsca kultu powstawały już w VII wieku i były to po prostu wybrane miejsca znajdujące się pod gołym niebem. Z czasem meczety, już w postaci architektonicznej, zaczęły pojawiać się w Egipcie, Chinach, państwie Osmańskim, Indiach, w Europie i USA.

Najpiękniejsze meczety na świecie – Święty Meczet

Wielki Meczet Szejka Zajida, Al – Masdżid al – Haram Mekka, Masdżid an-Nabawi w Medynie czy Haghia Sophia w Stambule to tylko przykłady z ogromnej ilości obiektów sakralnych, które co roku odwiedzają rzesze wiernych oraz turystów pragnących z bliska zobaczyć te najpiękniejsze na świecie budowle muzułmańskie.

 

Święty Meczet Al-Masdżid al-Haram, zwany też Wielkim Meczetem to – nawet jeżeli nie ten najpiękniejszy na świecie, to z pewnością największy. Lokowany jest w Mekce i otacza najświętsze miejsce islamu Al-Kabe. To właśnie w kierunku tej świątyni na całym świecie zwracają się modlący muzułmanie. To najświętsze miejsce dla islamu. Obiekt ten zajmuje ponad 350 tys mkw i mieści nawet 4 mln pielgrzymów. Centralnym miejscem świątyni jest sanktuarium Al-Kaba. Święty Meczet jest jednym z 5 filarów islamu i każdy muzułmanin musi go odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

 

Budowę meczetu rozpoczęto jeszcze w VIIw. a jego modernizacja trwa właściwie do dzisiaj. Święty Meczet to wielki kompleks pielgrzymkowy, w którym części zakryte wyposażone są w podgrzewaną podłogę, ruchome schody, klimatyzację i kanalizację. Kolejne przebudowy, szczególnie te współczesne, zniszczyły wiele z dawnych rozwiązań architektonicznych, niemniej kompleks robi ogromne wrażenie.

 

 

 

Wielki Meczet Szejka Zajida

W przeciwieństwie do Świętego Meczetu Wielki Meczet Szejka Zajida jest współczesną, kumulującą różnorodność kulturową islamu, budowlą. Znajduje się w Abu Zabi a powstał w latach 1996-2007 z inicjatywy szejka Zajida ibn Sułtana Al Nahajjana. Kopuła budowli to największa kopuła na świecie. W obiekcie może przebywać jednocześnie 42tys osób. Jako projekt architektoniczny wykorzystano zbudowany w XVIIw Meczet Cesarski stojący w Lahur, w jednej z prowincji Pendżabu. Do budowy Wielkiego Meczetu Szejka Zajida i prac wykończeniowych świątyni wykorzystano grecki i włoski marmur, złoto, kryształy, kamienie półszlachetne oraz niezwykle kunsztownie zdobioną ceramikę.

Meczet Proroka drugi co do wielkości meczet na świecie

Meczet Proroka Al-Masdżid an-Nabawi powstał w 622r w Medynie. Stanowi drugie najświętsze miejsce islamu a pod kątem architektonicznym traktowany był jako wzór, na podstawie którego stawiano kolejne obiekty. Miejsce, na którym stoi Meczet Proroka pierwotnie przylegał do domu Mahometa, tym więcej więc znaczy dla wyznawców Proroka. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Historię rozbudowy można śledzić na wielu dziełach artystycznych, upamiętniających ten wyjątkowej urody obiekt.

No posts found