20 LAT TUNEZJI W POLSCE

W tym roku Tunezyjski Urząd ds. Turystyki w Warszawie świętuje 20 rocznicę powstania. W związku z tak doniosłym jubileuszem odbyło się wiele spotkań, konferencji i działań promocyjnych. Z tej okazji do Polski przyjechała delegacja rządowa: Minister Turystyki i Rzemiosła Tunezji, pani Salma Ellouni Rekik, Dyrektor Generalny Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Tunisie, pan Abdellatif Hmmam, Dyrektor Generalny Tunezyjskiego Urzędu ds. Wód Termalnych, pan Rzig Oueslati (obaj w randze sekretarzy stanu) oraz reprezentanci branży turystycznej Tunezji. Odbyli oni spotkania m.in. z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Parlamentu, Polskiej Izby Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Polskiego Związku Organizatorów Turystyki i z mediami. Wszędzie tam mówiono o współpracy obu krajów i o aktualnej sytuacji w Tunezji. Uwieńczeniem jubileuszu była uroczysta gala w hotelu Bellotto, podczas której obyła się część oficjalna i ta mniej formalna. Uczestnikami tej niezwykłej uroczystości byli przedstawiciele rządu Tunezji i Polski, organizacji turystycznych, dyplomaci, dziennikarze, touroperatorzy, gwiazdy sceny, np. Magda Femme, której najnowszy teledysk (premiera już w styczniu) został nakręcony w Tunezji.

Wszystkiego dobrego, Tunezjo!


Doniosły jubileusz

Tunezja była jednym z pierwszych masowych kierunków turystycznych w Polsce. Oferta cieszyła się ogromną popularnością ze względu na dobry poziom usług, krótką podróż (linie rejsowe i czartery), słoneczną pogodę, piękne plaże, zabytki, rozbudowaną infrastrukturę, egzotyczne pejzaże, serdeczność mieszkańców i atrakcyjne ceny. Rekordowy był 2008 rok, gdy do Tunezji poleciało 200 tys. naszych rodaków. Wydarzenia związane z arabską wiosną na przełomie 2010/11 r. zmniejszyły nieco ten trend, ale dopiero dwa zamachy terrorystyczne w 2015 r. diametralnie go zahamowały. Koniec 2015 r. przyniósł Tunezji zasłużoną niespodziankę w postaci Nagrody Nobla dla Tunezyjskiego Kwartetu Dialogu Narodowego. W tym samym czasie zainaugurowano międzynarodową kampanię, dzięki której świat mógł się przekonać jak bardzo Tunezyjczycy są dumni z noblowskiego wyróżnienia i jak wspierają proces młodej demokracji w swym kraju. Rok 2016 przyniósł znaczną poprawę sytuacji. Nowy, demokratycznie wybrany rząd, składający się z wielu kobiet, ludzi młodych, przedstawicieli wszystkich ugrupowań – stał się gwarancją stabilności, a jednym z jego priorytetów jest zapewnienie bezpieczeństwa w kraju. Podjęto w tym kierunku wiele działań – zarówno na szczeblach rządowych, jak i lokalnych we współpracy z ONZ, UE, z zagranicznymi ekspertami. Wdrożono specjalne procedury i systemy bezpieczeństwa, wzmocniono ochronę lotnisk i miejsc turystycznych, podjęto szereg działań prewencyjnych, wzmożono monitorowanie granicy z Libią. Mijający rok przyniósł wzrost przyjazdów europejskich gości do Tunezji i – jak podkreśliła w przemówieniu pani minister Salma Elloumi Rekik – Tunezja czeka na Polaków!


***

Polskie MSZ nadal utrzymuje komunikat (wydany rok temu) odradzający podróże do Tunezji. Tego typu ostrzeżenia zniosły rządy Hiszpanii i Szwecji, zaś Francja, Włochy i Niemcy nigdy takowych nie wydały.

 

Alina Woźniak

 

 

Wygraj wycieczkę do Tunezji
Zakosztuj ciepła słonecznych promieni! Gorąca Tunezja czeka na zwycięzcę. Sprawdź się, wybierz test,...