10 lat Freeride Camp w Krippensteinie

Off-road narciarski i snowboardowy pod patronatem Dynastara i Rossignola

Jazda w głębokim śniegu, w nieprzygotowanym terenie, zanurzenie w fantastyczne krajobrazy i maksimum adrenaliny. To właśnie czeka uczestników jubileuszowego freerajdowego campu w Krippensteinie. Co roku odbywa się kilka turnusów tego nietypowego wyjazdu dla amatorów śnieżnych przygód poza stokami i wyznaczonymi trasami. Dziesięciolecie imprezy odbędzie się w dniach 3-9 lutego pod patronatem Dynastara i Rossignola, które udostępnią do testów specjalistyczny sprzęt dla każdego uczestnika.

„Na żaden z naszych wyjazdów nie wraca tak wielu ludzi – jest wiele osób, które były tam z nami nawet po cztery razy. Specyfika terenu pozwala na organizowanie grup na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Na Freeride Camp jeżdżą narciarze i snowboardziści regularnie startujący np. w Polish Freeride Open, ale również ludzie pragnący dopiero spróbować jazdy poza trasami. Dla każdego znajdujemy wymarzone warianty” – mówi Marcin Kacperek.

Krippenstein to masyw położony kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód od Salzburga i zbudowany z łatwo erodującego wapienia, co powoduje wielkie zróżnicowanie form terenu. Małe ścianki, żlebki i mniej strome fragmenty przeplatają się bez końca tworząc niemal nieskończona ilość wariantów. Tak ukształtowany teren daje naprawdę fantastyczne możliwości zjazdów pozatrasowych i doskonalenia techniki jazdy. Dodatkowo, część terenu dopuszczonego do jazdy pokryta jest lasem, co pozwala na jazdę nawet w warunkach płaskiego światła czy opadu. Do tego dochodzi specyfika klimatu zapewniająca nawet trzy metry śniegu – w ostatnich latach, bo dawniej bywało cztery i pięć. Od początkujących do ekspertów – dla każdego znajdzie się tam dużo atrakcji.

Marcin Kacperek: Mimo, że spędziłem tam na nartach około trzydziestu tygodni i znam wiele wspaniałych lokalizacji, to Krippenstein ma wciąż pierwsze miejsce na mojej liście pomysłów narciarskich. Potencjał jest po prostu nieskończony i wciąż jest tam wiele linii, którymi nie jechałem, a chciałbym to zrobić. Nie tracę nadziei, że kiedyś sie uda – za nami dopiero pierwsze dziesięć lat, liczę na następne dziesiątki.

Freerajdy.pl:

Marka Freerajdy powstała w 2003 roku i specjalizuje się w off-roadowych wyjazdach narciarskich i snowboardowych, ski-turowych oraz wspinaczkowych. W stałej ofercie są wyjazdy w liczne rejony Austrii, do Chamonix, ski-turowe trawersy w rejonach Alp oraz ski-tury w Norwegii z mieszkaniem na łodzi, z której wyrusza się na wycieczki w okolicach fiordu Romsdal. Stała oferta heli skiing obejmuje wyjazdy do Zermatt i na daleką północ Szwecji. Organizatorem wszystkich wyjazdów jest Marcin Kacperek, międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV. Najważniejsze oczywiście jest bezpieczeństwo, ale priorytetem jest jakość przygody. Misją Freerajdów jest dostarczanie maksimum radości z przebywania w górach, personalne podejście do każdego z gości i nastawienie na ekskluzywny, indywidualnie kształtowany serwis.

www.freerajdy.pl

Jaki właściwie sens ma wspinanie?
W człowieku już coś takiego jest, co każe mu wejść tam, gdzie tylko się da. Albo chociaż spróbować czy...